fbpx
OFERTA  STUDIÓW CYWILNYCH
NA ROK AKADEMICKI 2017/2018!

 

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA!  

Jak co roku przygotowalismy dla kandydatów na studia ofertę praktycznych kierunków studiów, w specjalnościach dostosowanych do potrzeb rynku pracy związanych z lotnictwem i rynkiem lotniczym i nie tylko. Studia prowadzone są w systemie stacjonarnym (dzienne) i niestacjonarnym (zaoczne).

Obecnie Uczelnia prowadzi rekrutację na studia rozpoczynające się od semestru letniego 2017/2018 na następujące kierunki:

  • Wydział Lotnictwa
    Lotnictwo i Kosmonautyka - studia stacjonarne II stopnia
    Nawigacja - studia stacjonarne II stopnia
  • Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki
    Logistyka - studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia

HARMONOGRAM REKRUTACJI

1 do 9 lutego 2018 – rejestracja w systemie rekrutacji elektronicznej oraz wniesienie opłaty rekrutacyjnej

do 12 lutego 2018 – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia na stronie internetowej Uczelni i w systemie rekrutacji elektronicznej

12 do 16 lutego 2018 – przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia i wydawanie decyzji o przyjęciu na studia

do 19 lutego 2018 – ogłoszenie wyników rekrutacji, w tym listy osób przyjętych i nie przyjętych na studia

do 20 lutego 2018 – wydawanie decyzji osób przyjętych i nie przyjętych na studia


20 lutego 2018 – ogłoszenie liczby miejsc w II turze rekrutacji (po zakończeniu I tury rekrutacji, w przypadku niewyczerpania limitu miejsc)

20 do 25 lutego 2018 – rejestracja w systemie rekrutacji elektronicznej oraz wniesienie opłaty rekrutacyjnej

do 26 lutego 2018 – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia na stronie internetowej Uczelni i w systemie rekrutacji elektronicznej

26 do 28 lutego 2018 – przyjmowanie dokumentów od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia i wydawanie decyzji o przyjęciu na studia

do 2 marca 2018 – ogłoszenie wyników rekrutacji, w tym listy osób przyjętych i nie przyjętych na studia

do 2 marca 2018 – wydawanie decyzji osób przyjętych i nie przyjętych na studia

WYDZIAŁY, KIERUNKI STUDIÓW, SPECJALNOŚCI

WYDZIAŁ LOTNICTWA

kierunek: LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA (czytaj więcej o kierunku)

  • 3,5-letnie (7 semestrów) STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne)
    w specjalnościach: pilotaż statków powietrznych, awionika, bezzałogowe statki powietrzne, inżynieria lotnicza (wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów)
  • 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne)
    w specjalności: eksploatacja statków powietrznych

kierunek: NAWIGACJA (czytaj więcej o kierunku)

  • 3,5-letnie (7 semestrów) STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne)
    w specjalnościach: eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych, zarządzanie ruchem lotniczym  (wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów)
  • 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne)
    w specjalnościach: eksploatacja infrastruktury nawigacyjnej portów lotniczych, zarządzanie ruchem lotniczym

WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO I LOGISTYKI

kierunek: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE (czytaj więcej o kierunku)

  • 3-letnie (6 semestrów) STUDIA LICENCJACKIE I stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
    w specjalnościach: bezpieczeństwo i ochrona lotnisk, ochrona osób i mienia, zarządzanie kryzysowe,  bezpieczeństwo i obsługa pasażera w transporcie lotniczym (wybór specjalności dokonywany jest po II semestrze studiów)
  • 2-letnie (4 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
    w specjalnościach: bezpieczeństwo i ochrona lotnisk, zarządzanie bezpieczeństwem w organizacjach lotniczych  (wybór specjalności dokonywany jest po rozpoczęciu studiów)

kierunek: LOGISTYKA (czytaj więcej o kierunku)

  • 3,5-letnie STUDIA INŻYNIERSKIE I stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
    w specjalnościach: logistyka lotnictwa, zarządzanie obsługą na lotnisku, logistyka wojskowa (wybór specjalności dokonywany jest po III semestrze studiów)
  • 1,5-roczne (3 semestry) STUDIA MAGISTERSKIE II stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
    w specjalnościach: logistyka lotnictwa, zarządzanie obsługą na lotnisku, logistyka wojskowa

ZASADY KWALIFIKACJI NA STUDIA - WYDZIAŁ LOTNICTWA

I. STUDIA I STOPNIA (inżynierskie)

a. kierunek: LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA - stacjonarne

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników matury. Przeliczeniu na punkty rekrutacyjne podlegają wyniki z egzaminu dojrzałości (maturalnego) z następujących przedmiotów:

  • przedmiot do wyboru: matematyka albo fizyka i astronomia (albo fizyka),
  • dodatkowo: język angielski.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma punktów uzyskana z przedmiotu do wyboru oraz z języka obcego. W oparciu o uzyskaną liczbę punktów umieszcza się kandydata na odpowiednim miejscu listy rankingowej.
W przypadku jednakowej liczby punktów na liście rankingowej pierwszeństwo w przyjęciu na kierunek Lotnictwo i kosmonautyka mają kandydaci posiadający większą liczbę punktów z przedmiotu do wyboru.

b. kierunek: NAWIGACJA - stacjonarne

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników matury. Przeliczeniu na punkty rekrutacyjne podlegają wyniki z egzaminu dojrzałości (maturalnego) z następujących przedmiotów:

  • przedmiot do wyboru: matematyka, fizyka i astronomia (albo fizyka) albo geografia;
  • dodatkowo: język angielski.

Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma punktów uzyskana z przedmiotu do wyboru oraz z języka obcego. W oparciu o uzyskaną liczbę punktów umieszcza się kandydata na odpowiednim miejscu listy rankingowej.

W przypadku jednakowej liczby punktów na liście rankingowej pierwszeństwo w przyjęciu na kierunek Nawigacja mają kandydaci posiadający większą liczbę punktów z przedmiotu do wyboru.

II. STUDIA II STOPNIA (magisterskie)

a. kierunek: LOTNICTWO I KOSMONAUTYKA - stacjonarne

Kwalifikacja na studia stacjonarne drugiego stopnia odbywa się na podstawie ocen na dyplomie ukończenia studiów będącym podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.

O miejscu na liście rankingowej decyduje ocena na dyplomie.

W przypadku, gdy liczba kandydatów przekroczy limit miejsc, o zakwalifikowaniu na studia kandydatów z tą samą oceną na dyplomie rozstrzyga średnia ocen ze studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia. W przy obliczaniu średniej uwzględnia się wszystkie oceny z egzaminów i zaliczeń wynikające z suplementu do dyplomu, uzyskane w toku studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.

b. kierunek: NAWIGACJA -stacjonarne

Kwalifikacja na studia stacjonarne drugiego stopnia odbywa się na podstawie ocen na dyplomie ukończenia studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia z zachowaniem poniższych warunków i trybu postępowania.

W pierwszym etapie postępowania kwalifikacyjnego na podstawie przedłożonych dokumentów ocenia się czy kandydat posiada kwalifikacje i kompetencje wystarczające do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku Nawigacja.

Uznaje się, że kompetencje, posiadają kandydaci, którzy:

  1. ukończyli studia I stopnia na kierunku Nawigacja;
  2. ukończyli studia w obszarze nauk technicznych, na kierunkach o zbliżonych efektach kształcenia do założonych na studiach I stopnia na kierunku Nawigacja w WSOSP, w tym przypadku komisja rekrutacyjna może wydać decyzję o przyjęciu na studia z jednoczesnym zobowiązaniem do uzupełnienia brakujących efektów kształcenia, które uzna za niezbędne do kontynuowania i ukończenia studiów II stopnia, wskazując w tym celu przedmioty i ich formy konieczne do zaliczenia, których wymiar nie może przekroczyć 30 punktów ECTS;
  3. ukończyli studia na kierunkach innych niż określone w pkt 1 i 2, których kompetencje uzyskane na studiach I stopnia komisja rekrutacyjna oceni jako rokujące na uzyskanie efektów kształcenia wymaganych dla ukończenia studiów II stopnia na kierunku Nawigacja, w tym przypadku komisja rekrutacyjna może wydać decyzję o przyjęciu na studia z jednoczesnym zobowiązaniem do uzupełnienia brakujących efektów kształcenia, które uzna za niezbędne do kontynuowania i ukończenia studiów II stopnia, wskazując w tym celu przedmioty i ich formy konieczne do zaliczenia, których wymiar nie może przekroczyć 30 punktów ECTS

- w przypadku, gdy komisja rekrutacyjna ma wątpliwości dotyczące kwalifikacji posiadanych przez kandydata po ukończeniu studiów, które są podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia na kierunku Nawigacja, może zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, w celu wyjaśnienia zakresu zrealizowanego kształcenia.

Jeżeli liczba kandydatów, zakwalifikowanych w pierwszym etapie, nie przekroczy liczby oferowanych miejsc, wszyscy wstępnie zakwalifikowani kandydaci, o których mowa w ust. 3 zostaną przyjęci na studia.

Jeżeli liczba wstępnie zakwalifikowanych osób przekroczy liczbę miejsc, przeprowadza się drugi etap kwalifikacji, w którym kwalifikuje się kandydatów w następującej kolejności:

  1. kandydaci, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunku Nawigacja;
  2. kandydaci, którzy ukończyli kierunki pokrewne: Lotnictwo i kosmonautyka, Mechanika, Budowa maszyn, Transport, Geodezja i kartografia;
  3. kandydaci, o których mowa w ust. 3 pkt 2;
  4. kandydaci, o których mowa w ust. 3 pkt 3

- w tym celu komisja rekrutacyjna przygotowuje odrębne rankingi dla grup kandydatów, o których mowa w pkt 1 - 4.

ZASADY KWALIFIKACJI NA STUDIA - WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO I LOGISTYKI

I. STUDIA I STOPNIA (licencjackie, inżynierskie)

I.1. kierunek: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE - studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne i niestacjonarne

  1. Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników matury.
  2. Przeliczeniu na punkty rekrutacyjne podlegają wyniki z egzaminu dojrzałości (maturalnego)

z następujących przedmiotów:

  • przedmiot do wyboru: historia, geografia, wiedza o społeczeństwie, język polski lub matematyka;
  • dodatkowo: język obcy nowożytny.
  1. Wyniki matury z przedmiotów wymienionych powyżej przeliczane są na punkty rekrutacyjne na zasadach określonych w tabeli „Zasady przeliczania wyników matury na punkty rekrutacyjne”.
  2. Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma punktów uzyskana z przedmiotu do wyboru oraz z języka obcego. W oparciu o uzyskaną liczbę punktów umieszcza się kandydata na odpowiednim miejscu listy rankingowej.
  3. W przypadku niezdawania na maturze żadnego z przedmiotów wymienionych
    powyżej dopuszcza się zamiast oceny z matury ocenę końcową z niezdawanego na maturze przedmiotu na świadectwie ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
  4. W przypadku jednakowej liczby punktów na liście rankingowej pierwszeństwo
    w przyjęciu na kierunek Bezpieczeństwo narodowe mają kandydaci posiadający większą liczbę punktów z przedmiotu historia.

I.2. kierunek: LOGISTYKA - studia I stopnia (inżynierskie), stacjonarne i niestacjonarne

  1. Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników matury.
  2. Przeliczeniu na punkty rekrutacyjne podlegają wyniki z egzaminu dojrzałości (maturalnego) z następujących przedmiotów:
  • przedmiot do wyboru: matematyka, informatyka, fizyka i astronomia (albo fizyka), chemia, wiedza o społeczeństwie lub geografia;
  • dodatkowo: język obcy nowożytny.
  1. Wyniki matury z przedmiotów wymienionych powyżej przeliczane są na punkty rekrutacyjne na zasadach określonych w tabeli „Zasady przeliczania wyników matury na punkty rekrutacyjne”.
  2. Wynik końcowy postępowania kwalifikacyjnego stanowi suma punktów uzyskana z przedmiotu do wyboru oraz z języka obcego. W oparciu o uzyskaną liczbę punktów umieszcza się kandydata na odpowiednim miejscu listy rankingowej.
  3. W przypadku niezdawania na maturze żadnego z przedmiotów wymienionych powyżej dopuszcza się zamiast oceny z matury ocenę końcową z niezdawanego na maturze przedmiotu na świadectwie ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.
  4. W przypadku jednakowej liczby punktów na liście rankingowej pierwszeństwo w przyjęciu na kierunek logistyka mają kandydaci posiadający większą liczbę punktów z przedmiotu matematyka.

II. STUDIA II STOPNIA (magisterskie)

II.1. kierunek: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE - studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne i niestacjonarne

Studia stacjonarne

  1. Kwalifikacja na studia stacjonarne odbywa się na podstawie ocen na dyplomie ukończenia studiów będącym podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.
  2. O miejscu na liście rankingowej decyduje ocena na dyplomie.
  3. W przypadku, gdy liczba kandydatów przekroczy limit miejsc, o zakwalifikowaniu na studia kandydatów z tą samą oceną na dyplomie rozstrzyga średnia ocen ze studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia. W przy obliczaniu średniej uwzględnia się wszystkie oceny z egzaminów i zaliczeń wynikające z suplementu do dyplomu, uzyskane w toku studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.

Studia niestacjonarne

O zakwalifikowaniu się na studia niestacjonarne drugiego stopnia decyduje kolejność składania dokumentów (do wyczerpania limitu miejsc).

  

II.2. kierunek: LOGISTYKA - studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne i niestacjonarne

 Studia stacjonarne

  1. Kwalifikacja na studia stacjonarne odbywa się na podstawie ocen na dyplomie ukończenia studiów będącym podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.
  2. O miejscu na liście rankingowej decyduje ocena na dyplomie.
  3. W przypadku, gdy liczba kandydatów przekroczy limit miejsc, o zakwalifikowaniu na studia kandydatów z tą samą oceną na dyplomie rozstrzyga średnia ocen ze studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia. W przy obliczaniu średniej uwzględnia się wszystkie oceny z egzaminów i zaliczeń wynikające z suplementu do dyplomu, uzyskane w toku studiów będących podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.

Studia niestacjonarne

O zakwalifikowaniu się na studia niestacjonarne drugiego stopnia decyduje kolejność składania dokumentów (do wyczerpania limitu miejsc).

TRYB POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO

Zgłoszenia kandydatów na studia przyjmowane są wyłącznie w trybie rejestracji internetowej, obsługiwanej przez system internetowej rejestracji kandydatów (IRK).

Aby zostać przyjętym na studia i stać się studentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych należy spełnić następujące warunki:

  • KROK 1: załóż konto w internetowej rejestracji kandydatów (IRK)
  • KROK 2: wypełnij wszystkie wymagane pola dotyczące danych osobowych (m.in. imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon itd.)
  • KROK 3: dokonaj wyboru kierunku (lub kierunków) studiów, na które chcesz być przyjęty
  • KROK 4: po otrzymaniu wyników matury wprowadź je NIEZWŁOCZNIE na swoim koncie w internetowej rejestracji kandydatów (w przedmiocie do wyboru wprowadź wynik najlepiej zdanego przedmiotu spośród przedmiotów do wyboru)
  • KROK 5: dokonaj opłaty rekrutacyjnej
  • KROK 6: czekaj na informację o wstępnym zakwalifikowaniu na listę kandydatów (otrzymasz ją na swoje konto w internetowej rejestracji kandydatów oraz znajdziesz na stronie internetowej Uczelni
  • KROK 7: po otrzymaniu informacji o wstępnym zakwalifikowaniu na wybrany kierunek dostarcz do nas w wyznaczonym terminie komplet wymaganych dokumentów (osobiście lub drogą pocztową)
  • KROK 8: po wstępnym zakwalifikowaniu i złożeniu kompletu dokumentów otrzymasz od nas decyzję o przyjęciu na studia
  • KROK 9: weź udział w uroczystej immatrykulacji i złóż ślubowanie - zostaniesz przyjęty w poczet studentów "Szkoły Orląt"!

O wynikach postępowania kwalifikacyjnego zawiadamia się kandydatów poprzez umieszczenie listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na stronie internetowej Uczelni oraz drogą elektroniczną w systemie internetowej rejestracji kandydatów (IRK).
Osoby, które nie zostały zakwalifikowane na studia z powodu wyczerpania limitu miejsc umieszczane są na liście rezerwowej. W przypadku zwalniania się miejsc na liście osób zakwalifikowanych na studia, osoby z listy rezerwowej zostaną zakwalifikowane na studia, z zachowaniem kolejności wynikającej z listy rankingowej.

OPŁATA REKRUTACYJNA

Opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł należy wpłacić na adres:

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
08-521 Dęblin, ul. Dywizjonu 303 nr 35

nr konta: 12 1020 3147 0000 8402 0085 9934

W treści przelewu należy podać swoje imię i nazwisko z dopiskiem – opłata rekrutacyjna, nazwa kierunku.

Wniesienie opłaty jest traktowane jako potwierdzenie zgłoszenia kandydatury na studia - jej terminowe wpłynięcie jest warunkiem dalszego rozpatrywania kandydatury zarejestrowanej osoby.

Opłatę wnosi się za każdy kierunek studiów, na który kandydat ubiega się o przyjęcie.

Nie wniesienie opłaty rekrutacyjnej jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

WYMAGANE DOKUMENTY

Kandydaci zakwalifikowani na studia składają następujące dokumenty:

  1. podpisany kwestionariusz osobowy wygenerowany przez kandydata z systemu IRK, który stanowi jednocześnie podanie o przyjęcie na studia
  2. kopię świadectwa dojrzałości (oryginał do wglądu w chwili składania dokumentów)
  3. kopię dowodu osobistego lub paszportu (oryginał do wglądu w chwili składania dokumentów), a w przypadku osób posiadających Kartę Polaka - kopię paszportu oraz Karty Polaka (oryginał do wglądu w chwili składania dokumentów)
  4. 4 aktualne fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych
  5. osoby zakwalifikowane na studia stacjonarne składają oświadczenie o podjęciu lub kontynuowaniu studiów stacjonarnych na innej uczelni publicznej (dokument dodaktowydoc)
  6. osoby zakwalifikowane na studia drugiego stopnia składają dodatkowo kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał do wglądu w chwili składania dokumentów)

W przypadku, gdy kandydat przesyła wymagane dokumenty pocztą na kopiach dokumentów umieszcza adnotację "Poświadczam zgodność kopii dokumentu z jego oryginałem", umieszcza datę poświadczenia i własnoręczny, czytelny podpis. Oryginały dokumentów okazuje wówczas do wglądu podczas pierwszej wizyty w dziekanacie wydziału, nie później jednak niż do 15 października 2017 r.

W przypadku nie złożenia wymaganych dokumentów, wydziałowa komisja rekrutacyjna odmawia przyjęcia na studia.

Niezłożenie w wyznaczonym terminie kompletu dokumentów jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o przyjęcie na studia i wydaniem przez komisję rekrutacyjną odpowiednio decyzji o odmowie przyjęcia na studia lub umorzeniu postępowania w sprawie przyjęcia na studia (w przypadku, gdy kandydat zarejestrował się w systemie IRK, a nie złożył żadnego dokumentu, w tym podpisanego podania o przyjęcie na studia).

Zagraniczne dokumenty o wykształceniu pdf

ZASADY PRZELICZANIA WYNIKÓW MATURY NA PUNKTY REKRUTACYJNE - WYDZIAŁ LOTNICTWA

1. Wyniki "nowej matury" przelicza się na punkty rekrutacyjne w następujący sposób:

Przedmiot Poziom matury Sposób przeliczania na punkty rekrutacyjne
Przedmiot do wyboru podstawowy 1 % matury x 1 pkt
rozszerzony 1 % matury x 1,5 pkt
Język angielski podstawowy 1 % matury x 1 pkt
rozszerzony 1 % matury x 1,5 pkt

 

kandydatom dysponującym wynikami zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego uwzględnia się jeden poziom, korzystniejszy dla kandydata (wyboru dokonuje kandydat wprowadzając wynik matury do systemu IRK).

Wynik minimalny pisemnego egzaminu maturalnego uznawany w postępowaniu kwalifikacyjnym nie może być niższy niż 30 %.

W przypadku gdy kwalifikowanie na studia obejmuje co najmniej dwa przedmioty maturalne a kandydat dysponuje wynikiem matury z co najmniej jednego spośród nich, uzyskuje 0 punktów z brakującego przedmiotu.

 

2. Wyniki "starej matury" przelicza się na punkty rekrutacyjne w następujący sposób:

przedmiot do wyboru (jeden):

Ocena (skala 1-6) Punkty Ocena (skala 2-5) Punkty
dopuszczający/mierny (2) 30 - -
dostateczny (3) 50 dostateczny (3) 60
dobry (4) 75 dobry (4) 80
bardzo dobry (5) 90 bardzo dobry (5) 100
celujący (6) 100 - -

 

język angielski: punkty ustala się na podstawie tabeli w pkt 1.

Jeżeli kandydat zdawał z danego przedmiotu egzamin dojrzałości zarówno w części pisemnej, jak i ustnej, uwzględniana będzie średnia z obu ocen, przyjmując jako zasadę zaokrąglenie średniej do 0,499 w dół, a średniej od 0,5 w górę.

 

3. Zasady ustalania wyniku końcowego na podstawie punktów przyznanych na zasadach określonych w pkt 1 i 2 opisuje się za pomocą następujących wzorów:

1) "stara matura": WR = 1,5xWM + 0,5xWJA

2) "nowa matura": WR = WMn + 0,5xWJA

- gdzie:
WM - wyniki egzaminu dojrzałości (maturalnego) z przedmiotu do wyboru wg. „starej matury”;
WMn - wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru wg. „nowej matury ” lub posiadających dyplom Matury Międzynarodowej;
WJA- wyniki egzaminu dojrzałości (maturalnego) z języka angielskiego;
WR - wynik rekrutacji.

W przypadku niezdawania na maturze żadnego z wymaganych przedmiotów dopuszcza się zamiast oceny z matury ocenę końcową z niezdawanego na maturze przedmiotu na świadectwie ukończenia szkoły ponadgimazjalnej.

Uzyskaną ocenę przelicza się w następujący sposób:

Ocena końcowa ze świadectw ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej Punkty rekrutacyjne
2 10
3 20
4 30
5 35
6 40

 

Kandydatom posiadającym dyplom matury międzynarodowej International Baccalaureate (IB) wyniki egzaminu maturalnego przelicza się zgodnie z tabelą:

dyplom IB
poziom SL

poziom podstawowy "nowej matury" dyplom IB
poziom HL
poziom rozszerzony "nowej matury"
7 100 % 7 100 %
6 85% 6 85%
5 70% 5 70 %
4 56% 4 56 %
3 42 % 3 42 %
2 28% 2 28 %
1 14% 1 14%

 

Laureaci olimpiad przedmiotowych stopnia centralnego z przedmiotów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym otrzymują maksymalną ilość punktów z danego przedmiotu (100 pkt.).

ZASADY PRZELICZANIA WYNIKÓW MATURY NA PUNKTY REKRUTACYJNE - WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO I LOGISTYKI

1. Wyniki "nowej matury" przelicza się na punkty rekrutacyjne w następujący sposób:

Przedmiot Poziom matury Sposób przeliczania na punkty rekrutacyjne
Przedmiot do wyboru (jeden) podstawowy 1 % matury x 0,5 pkt
rozszerzony 1 % matury x 1 pkt
Język obcy nowożytny podstawowy 1 % matury x 0,5 pkt
rozszerzony 1 % matury x 1 pkt

Kandydatom dysponującym wynikami zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego uwzględnia się jeden poziom, korzystniejszy dla kandydata.

2. Wyniki "starej matury" przelicza się na punkty rekrutacyjne w następujący sposób:

przedmiot do wyboru (jeden):

Ocena (skala 1-6) Punkty Ocena (skala 2-5) Punkty
dopuszczający/mierny (2) 30 - -
dostateczny (3) 50 dostateczny (3) 60
dobry (4) 75 dobry (4) 80
bardzo dobry (5) 90 bardzo dobry (5) 100
celujący (6) 100 - -

język obcy: punkty ustala się na podstawie tabeli w pkt 1.

3. Wyniki matury międzynarodowej (IB) oraz inne świadectwa zagraniczne równoważne polskiemu świadectwu dojrzałości przelicza się na punkty rekrutacyjne w sposób określony w uchwale rekrutacyjnej.

4. Zasady ustalania wyniku końcowego na podstawie punktów przyznanych na zasadach określonych w ust. 1 i 2 opisuje się za pomocą następujących wzorów:

- "stara matura": WR = WD + 0,5xWJO;
- "nowa matura": WR = WDN + WJO;
gdzie:
WD - wyniki egzaminu dojrzałości (maturalnego) z przedmiotu do wyboru wg. „starej matury”;
WDN - wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotu do wyboru wg. „nowej matury ” lub dyplomu Matury Międzynarodowej;
WJO - wyniki egzaminu dojrzałości (maturalnego) z języka obcego;
WR - wynik rekrutacji.

ZASADY PRZELICZANIA OCEN ZE ŚWIADECTW I DYPLOMÓW RÓWNORZĘDNYCH ODPOWIEDNIM POLSKIM DOKUMENTOM

Zasady przeliczania ocen ze świadectw i dyplomów równorzędnych odpowiednim polskim dokumentom pdf

PROCEDURA PRZYJMOWANIA OBCOKRAJOWCÓW NA STUDIA

1. WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYKSZTAŁCENIA

Na studia mogą być przyjmowani kandydaci, którzy:

  1. na studia pierwszego stopnia (inżynierskie, licencjackie) – legitymują się jednym z następujących dokumentów:
  • wydanym w Rzeczypospolitej Polskiej świadectwem dojrzałości albo świadectwem dojrzałości i zaświadczeniem o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów;
  • świadectwem, innym dokumentem lub dyplomem wydanym przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w tych państwach; dyplomy IB (International Baccalaureate); dyplomy EB (Europen Baccalaureate);
  • świadectwem lub innym dokumentem wydanym za granicą przez szkołę lub instytucją edukacyjną uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji działa, uznanym za potwierdzające w Rzeczypospolitej Polskiej uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe;
  • świadectwem maturalnym wydanym za granicą, uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji działa instytucja wydająca świadectwo, uznanym – na podstawie przepisów o nostryfikacji świadectw – za równorzędne świadectwu dojrzałości wydanemu w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • wykażą wymagane w uczelni przyjmującej szczególne predyspozycje do podjęcia studiów na kierunkach wymagających takich predyspozycji;
  1. na studia drugiego stopnia (magisterskie) – posiadają dyplom ukończenia studiów wyższych uzyskany w Polsce albo zalegalizowany lub opatrzony apostille dyplom lub inny dokument ukończenia uczelni za granicą uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w państwie, w którym został wydany, uznany za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia pierwszego stopnia, zgodnie z przepisami w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą, chyba że zostali zwolnieni na podstawie tych przepisów z postępowania nostryfikacyjnego, albo uznany, na podstawie umowy międzynarodowej, za równoważny z odpowiednim polskim dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia lub za uprawniający do podjęcia studiów drugiego stopnia w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

2. DODATKOWE WARUNKI PRZYJĘCIA

Cudzoziemcy mogą podejmować studia jeżeli:

  1. wykazują się dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym brak przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku i formie kształcenia;
  2. posiadają polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub przystąpią do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia.

Cudzoziemcy mogą być przyjmowani na studia prowadzone w języku polskim, jeżeli:

  1. ukończą roczny kurs przygotowawczy do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
  2. posiadają certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub
  3. uzyskają potwierdzenie uczelni przyjmującej, że ich przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów w języku polskim.

 

3. ZASADY PODEJMOWANIA I ODBYWANIA STUDIÓW

Na zasadach obowiązujących obywateli polskich mogą podejmować i odbywać studia cudzoziemcy, którzy:

  1. posiadają ważną Kartę Polaka,
  2. posiadają zezwolenie na pobyt stały (karta stałego pobytu),
  3. posiadają na terytorium RP status uchodźcy,
  4. korzystają z ochrony czasowej na terytorium RP,
  5. są pracownikami migrującymi będącymi obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także członkowie ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  6. udzielono im zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  7. udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznością, o której mowa w art. 127, art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. poz. 1650),
  8. udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium RP,
  9. są obywatelami państw członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej lub członkami rodziny takiej osoby i posiadają prawo stałego pobytu,
  10. są obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub członkami rodziny takiej osoby i posiadają środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów (tyle, że w tym przypadku, osobom tym nie przysługuje prawo do szeroko rozumianej pomocy stypendialnej).

Na zasadach innych niż obowiązujące obywateli polskich podejmują i odbywają studia:

  1. obywatele państw spoza UE/EFTA, którzy nie spełniają wymogów podejmowania i odbywania studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich;
  2. osoby z ważną Kartą Polaka, rezygnujący z ubiegania się o przyjęcie na zasadach obowiązujących obywateli polskich;
  3. obywatele państw członkowskich UE lub EFTA, którzy zdecydowali się podjąć w Polsce naukę na warunkach dotyczących obywateli krajów poza unijnych.

Osoby te podejmują studia:

  • jako stypendyści strony polskiej;
  • na zasadach odpłatności;
  • bez odpłatności i świadczeń stypendialnych;
  • jako stypendyści strony wysyłającej, bez ponoszenia opłat za naukę;
  • jako stypendyści uczelni.

na podstawie:

  • umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
  • umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
  • decyzji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego;
  • decyzji rektora uczelni.

 

4. WYMAGANE DOKUMENTY

  1. zalegalizowany bądź opatrzony apostille oryginał świadectwa dojrzałości bądź inny dokument uprawniający do podjęcia studiów;
  2. podpisany kwestionariusz osobowy wygenerowany przez kandydata z systemu IRK, który stanowi jednocześnie podanie o przyjęcie na studia;
  3. tłumaczenie dokumentów o wykształceniu sporządzone przez osobę wpisaną przez Ministra Sprawiedliwości na listę tłumaczy przysięgłych lub osobę zarejestrowaną jako tłumacz przysięgły w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo lub akredytowaną w Rzeczypospolitej Polskiej placówkę dyplomatyczną lub placówkę konsularną państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, w przypadku tłumaczenia za granicą dodatkowo – legalizacja tłumaczenia dokonana w polskiej placówce dyplomatycznej;
  4. dokument potwierdzający posiadanie wykształcenia średniego uprawniającego do podjęcia studiów wyższych w Polsce wydany przez właściwego Kuratora Oświaty w przypadku kiedy świadectwo maturalne nie podlega uznaniu z mocy prawa lub na podstawie umów międzynarodowych za dokument uprawniający do podjęcia w Polsce studiów wyższych;
  5. zaświadczenie potwierdzające, iż uzyskane świadectwo maturalne za granicą uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w systemie edukacji, w którym działa instytucja wydająca dokument wraz z tłumaczeniem na język polski;
  6. dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów na zasadach obowiązujących obywateli polskich – w przypadku cudzoziemców przyjmowanych na tych zasadach (np. Karta Polaka, Karta Uchodźcy);
  7. zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku i formie studiów;
  8. polisa ubezpieczeniowa na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia bądź potwierdzenie przystąpienia do ubezpieczenia w NFZ;
  9. dokument potwierdzający znajomość języka polskiego zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego;
  10. kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszport), oryginał do wglądu;
  11. dokument uprawniający do pobytu na terytorium RP (kopia wizy albo zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony – karta czasowego pobytu, albo zezwolenie na pobyt stały – karta stałego pobytu);
  12. 2 fotografie zgodnie z wymaganiami jak do dowodu osobistego, dodatkowo jedna w formie elektronicznej w formacie jpg. O wymiarach 300x375 pikseli, maksymalny rozmiar pliku to 50 kilobajtów;
  13. upoważnienie do złożenia dokumentów w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią (wzór) – zrobić link do dokumentu.

 

5. LEGALIZACJA POBYTU NA TERYTORIUM POLSKI

Zarówno obywatele krajów Unii Europejskiej jak i cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski spoza Unii Europejskiej mają obowiązek zalegalizowania swojego pobytu w Polsce. Szczegółowe informacje na temat legalizacji pobytu znajdują się na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie  oraz stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

 

 

 ZAPRASZAMY DO "SZKOŁY ORLĄT"!!!

 

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA!