fbpx
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/wbnil/aktualnosci/2017/0518_basen/gfx.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/wbnil/aktualnosci/2017/0518_basen/gfx

Dnia 18 maja 2017 roku studentki WBNiL ze specjalności Bezpieczeństwo i obsługa pasażerów w transporcie lotniczym w ramach programowych zajęć wraz z prowadzącymi: dr Małgorzatą Żmigrodzką i mgr inż. Katarzyną Kostur Balcerzak uczestniczyły w treningu z procedur ewakuacyjnych stosowanych podczas wodowania samolotu. Zajęcia zostały przeprowadzone na basenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych na profesjonalnym sprzęcie. Do zajęć w wodzie studentki były sukcesywnie przygotowywane podczas wykładów i ćwiczeń realizowanych zgodnie z programem kształcenia WBNiL. Trening obejmował różne scenariusze, które mogą się wydarzyć na wodzie i miał na celu ułatwić zrozumienie procesów jakie zachodzą w czasie lądowania i zderzenia się samolotu z woda.

Tak jak w liniach lotniczych ćwiczenia w wodzie są obowiązkowym modułem szkolenia podstawowego przygotowującego do pracy personel pokładowy. Nasze studentki m.in.: wypracowały umiejętności holowania pasażera, utrzymania się w grupie na wodzie w kształcie pierścienia w celu niedopuszczenia do hipotermii jak również umiejętność dostania się na tratwę ratowniczą w różnych konfiguracjach. Metody, zasady i środki zapewnienia bezpieczeństwa załodze i pasażerom na wodzie zostały przećwiczone przez grupę uczestniczek z dużym entuzjazmem. Studentki opanowały: techniki zakładania i uruchamiania kamizelek ratunkowych w wodzie, sposoby używania wyposażenia ratunkowego oraz umiejętność prowadzenia łodzi ratunkowej wykazując się zadowalającymi umiejętnościami pływackimi.
W ramach zajęć praktycznych z Obsługi lotów pasażerskich oraz Wyposażenia pokładowego i procedur w samolocie nasi studenci odbyli również trening na pokładzie samolotu Jak 40. Celem zajęć było przygotowanie studentów do pracy w lotnictwie. Szkolenie w samolocie polegało na wdrożeniu procesów obsługi pasażerów a także wypracowaniu standardów i umiejętności postępowania w sytuacjach takich jak: dekompresja, turbulencja, zadymienie, lądowanie awaryjne, pomoc osobom poszkodowanym podczas lotu oraz współpraca w załodze w trudnych warunkach. Nie zabrakło także elementów pierwszej pomocy przedmedycznej.

{gallery}wbnil/aktualnosci/2017/0518_basen/gfx{/gallery}