To była najkrwawsza Bitwa Powstania Listopadowego, która ocaliła Warszawę przed szturmem wojsk rosyjskich. 25 lutego, Prorektor ds. wojskowych WSOSP płk pil. inż. dr Krzysztof Cur wraz z podchorążymi wziął udział w centralnych obchodach 187 rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską.
Uroczystości upamiętniające walki z 1831 roku, rozpoczęła msza św. w parafii Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka w Warszawie - kościele-wotum za ocalenie stolicy przed wojskami rosyjskimi. Liturgii przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński.
- Święty Jan Paweł II mówił o tożsamości i pamięci. Pamiętamy tych, którzy 187 lat temu stanęli do walki o wolną Ojczyznę, o wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że oddali swoje życie, żeby Polska była wolna. To właśnie pamięć o nich buduje naszą tożsamość narodową, tożsamość historyczną i buduje ten przekaz, który niesiemy do następnych pokoleń – mówił po nabożeństwie minister Mariusz Błaszczak.
Minister zwrócił uwagę, że to właśnie pamięć i tożsamość, są niezwykle ważne dla naszej przyszłości. Po Mszy św. uczestnicy przemaszerowali Aleją Chwały przed pomnik bitwy pod Olszynką, gdzie odbył się apel pamięci.
***
Bitwa pod Olszynką była największym, najbardziej bohaterskim i najbardziej krwawym - porównywanym do Termopilii, starciem powstania listopadowego. Ponad 40-tysięczna armia polska dowodzona przez generała Józefa Chłopickiego sprzeciwiła się blisko 60-tysięcznej armii rosyjskiej feldmarszałka Iwana Dybicza. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą, ponieważ obie strony zostały zmuszone do odwrotu, jednakże uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm Warszawy. W kilkugodzinnej walce poległo ok. 7 tys. żołnierzy polskich i ok. 10 tys. rosyjskich.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/2209-hold-bohaterom-bitwy-pod-olszynka-grochowska?layout=default&print=1&tmpl=component#sigProIde5d94ac69b