26 lutego podchorążowie "Szkoły Orląt", żołnierze i mieszkańcy Dęblina oddali cześć żołnierzom antykomunistycznego podziemia w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".
Inicjatywa "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Dęblinie jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego 1 marca, w rocznicę śmierci członków IV Zarządu Wolności i Niezawisłości. Współorganizatorem biegu była "Szkoła Orląt" wraz z 4. Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego. W tym roku bieg zorganizowano dla upamiętnienia m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".
Ceremonii otwarcia biegu dokonali Senator RP Stanisław Gogacz wraz z prorektorem do spraw wojskowych WSOSP pułkownikiem pilotem Pawłem Marcinkowskim oraz szefem sztabu 4 SLSz pułkownikiem dr Jarosławem Rosińskim.
"Myślą przewodnią biegu jest uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci. Ważnym aspektem jest również przybliżenie historii. Ideą Biegu jest więc także edukacja o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli o to, by Polska była krajem wolnym, demokratycznym i silnym" – podkreślił otwierając bieg senator Stanisław Gogacz.
Zawodnicy wystartowali przed Klubem Uczelnianym WSOSP o godz. 12.00, a do biegu stanęło ponad 100 uczestników.
Tradycyjna długość trasy wynosiła 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek". Zawodnicy zmierzyli się także na dystansie 5000 metrów oraz w biegu "Wilczków" dla najmłodszych uczestników na dystansie 400 metrów.
Start Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym
Bieg jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszących przypadającemu na 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W "Szkole Orląt" zaplanowano w najbliższych dniach wiele spotkań, które będą miały na celu propagowanie wiedzy o żołnierzach podziemia niepodległościowego.
Główne uroczystości odbędą się 1 marca przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej "Szkoły Orląt" o godz. 14.30, a poprzedzi je, zaplanowane na 28 lutego br. spotkanie patriotyczne zorganizowane przez Klub Uczelniany WSOSP w hołdzie patriotom polskim, więzionym ofiarom komunistycznego terroru. 6 marca, na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki odbędzie się prelekcja poświęcona pamięci poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych.
W Lublinie główne uroczystości odbędą się 1 marca przy Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944–1954 i przy pomniku Zaporczyków na pl. Zamkowym oraz o godz. 18.00, w kościele pw. Michała Archanioła, gdzie odprawiona zostanie msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. W ramach wydarzeń poprzedzających święto zaplanowano m.in. grę miejską "Za służbę Bogu i Polsce" oraz sesję historyczną dla młodzieży i wystawę IPN "Zaplute karły reakcji...".
W Puławach, w ramach obchodów 1 marca 2017 roku, o godzinie 18 odbędzie się Msza Święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w intencji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych na terenie Inspektoratu Puławy oraz Apel Pamięci pod krzyżem (obok WKU dawne PUBP).
Ponadto 5 marca w sali teatralnej kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach odbędzie się wykład Tadeusza Płużańskiego, historyka, publicysty, prezes fundacji Łączka pt.:"Żołnierze Niezłomni i ich oprawcy".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada w rocznicę śmierci członków IV Zarządu Wolności i Niezawisłości. W więzieniu mokotowskim w Warszawie komuniści rozstrzelali Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawaleca, Józefa Batorego, Adam Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, zamordowano około 9 tysięcy działaczy podziemia niepodległościowego. Komuniści wykonali ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/1124-bieg-pamieci-zolnierzy-wykletych-tropem-wilczym-pamietamy-o-swoich-bohaterach#sigProIdf613e5063e