Byli Niezłomni i Nieugięci, żołnierze - cisi bohaterowie powstania antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W całym kraju składamy dziś hołd tym, którzy nie zgodzili się na Polskę wg receptury sowieckiej - mówił przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt Rektor-Komendant WSOSP generał brygady pil. dr Piotr Krawczyk. Uroczystym Apelem Pamięci uczczono w Dęblinie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Generał Krawczyk odwołując się w swoim przemówieniu do autorytetów i postaw Żołnierzy Wyklętych, zachęcał do czerpania inspiracji z ich życia w codziennej służbie. Przywołując sylwetki tych, których śmierć była symbolicznym końcem działalności Armii Krajowej, która rozwiązana przez gen. Okulickiego kontynuowała swoją walkę o wolną Polskę podkreślił:

- Nasza obecność na tej uroczystej zbiórce to wyraz hołdu dla niezłomności żołnierzy, którzy postanowili walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Oddajemy im dzisiaj cześć i pamięć za ich ból, cierpienie i prześladowanie. Za to, że byli ścigani, torturowani, mordowani i w końcu, skrycie, pod osłoną nocy grzebani w bezimiennych zbiorowych mogiłach.(…) Danuta Siedzikówna ps. "Inka", 17- letnia sanitariuszka z oddziału majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", tuż przed śmiercią prosiła: "Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba".

Nie pozwólmy by śmierć "Inki", by śmierć kilkunastu tysięcy Żołnierzy Niezłomnych poszła na marne. Za ich przykładem, dzisiaj i my zachowujmy się jak trzeba!
Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Poległym! - zakończył generał Krawczyk.

W uroczystym Apelu Pamięci obok Rektora-komendanta WSOSP uczestniczyła kadra dowódcza i żołnierze dęblińskiego garnizonu, harcerze, klasy mundurowe, podchorążowie oraz licznie zgromadzeni goście.

W godzinach wieczornych w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej w Dęblinie modlono się za pomordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia i za Ojczyznę.

W "Szkole Orląt" zorganizowano dotychczas wiele przedsięwzięć dla uczczenia pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1944–1963 oraz popularyzacji wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski. W minioną niedzielę żołnierze i podchorążowie stanęli licznie na trasie biegu "Tropem Wilczym" ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli w prelekcji o historii antykomunistycznego powstania na Lubelszczyźnie i południowym Podlasiu, a 1 marca odwiedzili miejsca poświęcone pamięci Żołnierzom Niezłomnym Lubelszczyzny w Puławach i Rykach niedaleko Dęblina.