Dobiegł końca, trwająca w dniach 5-8 września, część główna jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.

Tegoroczne MSPO, odbywające się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, to blisko 28 tysięcy metrów powierzchni wystawienniczej, 618 wystawców z 27 krajów świata i 67 oficjalnych delegacji zagranicznych. Sprawia to, że po Paryżu i Londynie, kieleckie targi zaliczają się do największych w kategorii obronności w Europie, a prymat wiodą w jej środkowo-wschodniej części.

Nieodłącznym elementem targów jest Wystawa Sił Zbrojnych, która w 2017 roku odbywa się pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Tradycyjnie została ona umiejscowiona na terenie hal wystawienniczych A i B. Nad jej przygotowaniem pracowało ponad 800 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Swoje stanowiska promocyjne zaprezentowały ośrodki szkolnictwa wojskowego, muzea wojskowe, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej oraz jednostki bezpośrednio podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak zawsze ogromną popularnością cieszyło się stanowisko Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Znalazły się na nim trenażery i symulatory wieży kontroli lotów, trenażery do szkolenia operatorów BSP, lotniczo-gimnastyczne przyrządy specjalne i wiele innych. Można było również zająć miejsce w fotelu lotniczym.

Z uwagi na to, że targi kieleckie zbiegły się z trwająca jeszcze w Szkole Orląt rekrutacją, zarówno podchorążowie jak i studenci cywilni WSOSP wraz z przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach chętnie odpowiadali zainteresowanym na pytania i wątpliwości dotyczące kandydackiej służby wojskowej.

Inspektorat Szkolenia zaprezentował m.in sprzęt chemiczny do rozpoznania skażeń, robota Talon IV, strój sapera EOD-9, wykrywacz Ground Shark, trenażery TSS-4 oraz Śnieżnik w wersji mini, stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe z mobilnymi symulatorami pacjenta ECS oraz iSTAN, czy stół wirtualny Sectra do nauki anatomii oraz analizy zdjęć RTG i tomografii komputerowej.

Szeroką gamę uzbrojenia można było zobaczyć natomiast na stanowiskach Inspektoratu Wojsk Lądowych. Znalazły się na nich zestawy spadochronowe Dedal i spadochrony AD-2000, SOV z zasobnikiem i aparatem tlenowym oraz Tandem, BSP Fly Eye ze stanowiskiem operatora, elementy Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz, komputer BAR oraz trenażer IDT PPK Spike. Na zewnętrznej ekspozycji goście mogli obejrzeć natomiast transportery KTO Rosomak, czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec, ale przede wszystkim, wciąż będąca nowością w Wojsku Polskim, samobieżną haubicę kalibru 155 mm Krab.

Inspektorat Sił Powietrznych zaprezentował m.in. wyposażenie osobiste personelu TZKOP, wóz dowodzenia ZWD-3, Orbiter 2B w wersji z 2014 roku, stację radiolokacyjną NUR-15M, indywidualne wyposażenie pilota samolotu F-16 oraz urządzenia elektroświetlne Moskit i Salkit.

Swoje wyposażenie pokazały także Inspektorat Rodzajów Wojsk oraz Inspektorat Marynarki Wojennej. Ten pierwszy zaprezentował stację radiolokacyjną Soła, zestaw rakietowy Poprad, zestawy prądotwórcze i oświetleniowe. Marynarka Wojenna pokazała natomiast kontener startowy rakiety RBS-15 Mk 3 wraz z symulatorem, torpedę szkolną MU-90, pojazd głębinowy Ukwiał, inspekcyjny pojazd podwodny do działań inżynieryjnych LBV200-4 Seabotix oraz wyposażenie ratownicze Brzegowej Grupy Ratowniczej.

Duże ekspozycje przygotowały jeszcze brygady oraz rejonowe bazy logistyczne podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Na ich stanowiskach zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z warsztatami sprzętu łączności, optycznego, czy uzbrojenia, urządzeniami diagnostycznymi pojazdów wojskowych, wyposażeniem i uzbrojeniem historycznym, bezzałogowymi statkami powietrznymi ze stacją kontrolną i komputerem diagnostycznym, pojazdami grupy serwisowej, stendem nadwozia KTO Rosomak, stanowiskiem z laboratorium środków bojowych, testerami urządzeń membranowych i do diagnostyki lotniczej oraz wieloma innymi.

Warto dodać, że targi zostały poprzedzone w dniu 4 września pokazem statycznym i dynamicznym sprzętu wojskowego, które odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Stanowią one "powrót do dobrej tradycji pokazów dynamicznych, towarzyszących Międzynarodowemu Salonowi Obronnemu w Targach Kielce" – tak określił je w swoim przemówieniu sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i szef Rady Programowej MSPO Bartosz Kownacki. W obu pokazach udział wzięło około 300 żołnierzy, głównie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ale zaangażowani zostali również przedstawiciele 11 Pułku Artylerii, 17 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Gośćmi pokazów byli attaché wojskowi i członkowie oficjalnych delegacji zagranicznych.

W samych targach uczestniczył szef oraz kierownicza kadra MON i dowódcza Sił Zbrojnych RP.

"Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w Siłach Zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji, modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł" - podkreślił w swoim wystąpieniu podczas otwarcia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Zapowiedź ta znalazła swoje potwierdzenie w faktach. Mianowicie, podczas tegorocznego MSPO na wyposażenie naszego wojska trafiła cała gama nowego wyposażenia i uzbrojenia. W pierwszym dniu targów w obecności szefa MON została podpisana umowa na dostawę karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) i już wkrótce do polskiej armii trafi pierwsza partia z ponad 53 tysięcy sztuk zamówionej broni.

Piątek był ostatnim dniem oficjalnej części Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, ale największym zainteresowaniem cieszyły się Dni Otwarte zorganizowane 9 i 10 września pod hasłem "Tysiąclecie Oręża Polskiego", które były nie tylko bezpłatne, ale nie było na nich również ograniczeń wiekowych.

Podczas Dni Otwartych Szkoła Orląt skierowała do publiczności - gimnazjalistów, maturzystów i ich nauczycieli wyjątkową ofertę edukacyjną a także promowała swoje zasoby ludzkie i techniczne. Kieleckie targi wpisały się już na stałe w kalendarz wiodących imprez wystawienniczych w kraju, głównie dlatego, że stały się niepowtarzalnym miejscem wymiany doświadczeń oraz integracji środowisk pomiędzy przedstawicielami świata nauki, stając forum łączącym potencjalnych klientów i dostawców oraz miejscem prezentacji najnowocześniejszych technologii i produktów w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej. MSPO stało się także miejscem poznawania potrzeb i oczekiwań odbiorców, spotkań i rozmów, nawiązywania nowych kontaktów dla wszystkich wyższych uczelni wojskowych.