W potencjale intelektualnym, w możliwościach technicznych, technologicznych, naukowych oraz w lotniczym i wojskowym rzemiośle tkwi siła legendarnej Szkoły Orląt. Chcemy, żeby szła Ona ku przyszłości z szybkością najnowocześniejszego myśliwca F-35. Ażeby miała taką siłę oddziaływania! - powiedział podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.
W czwartek, 5 października br. wiceszef MON wspólnie z kierowniczą kardą Sił Zbrojnych RP uczestniczył w inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Rektorzy i Prorektorzy akademii i wyższych uczelni wojskowych i cywilnych, przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści, władz administracyjnych rządowych i samorządowych, przedstawiciele duchowieństwa, podchorążowie, słuchacze studiów cywilnych oraz seniorzy lotnictwa i przyjaciele Szkoły Orląt.
Społeczność akademicka Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych rozpoczęła uroczystości od uczestnictwa we mszy św. w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Loretańskiej, której przewodniczył Dziekan Sił Powietrznych ks. płk Janusz Radzik wraz z przedstawicielami prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego ordynariatu Wojska Polskiego.
Podczas uroczystej gali inauguracyjnej studenci odśpiewali najstarszą pieśń żaków Gaudeamus igitur złożyli także ślubowanie a podczas uroczystej immatrykulacji zostali włączeni do społeczności akademickiej.
W swoim przemówieniu JM Rektor-Komendant gen. bryg. pil dr Piotr Krawczyk pogratulował osiągnięć kadrze naukowo-dydaktycznej oraz podchorążym i studentom, podsumował także wyzwania stojące przed WSOSP :
Na naszą uczelnię nie zdają przypadkowe osoby, nasi kandydaci to ludzie z pasją, zdeterminowani ponad wszystko by związać się z lotnictwem i w tej dziedzinie realizować swoje ambicje. To właśnie czyni naszą Uczelnię tak wyjątkową – Szkołą Marzeń.
Patrzę na was i widzę przed sobą wyjątkowych młodych ludzi, pełnych ambicji i aspiracji na przyszłość. Ale chciałbym, żebyście pamiętali o naszych lotniczych korzeniach, o tym co nas wszystkich Polaków ukształtowało, bo to jacy jesteśmy dzisiaj wynika właśnie z naszej przeszłości. […]
Wasi poprzednicy, to ludzie dla których wolność ojczyzny była warta ceny życia. Pamiętajcie o tej lekcji historii, jesteśmy jedną z najstarszych szkół lotniczych na świecie. Bądźcie tacy jak wasi prekursorzy: odpowiedzialni, profesjonalni, odważni, ofiarni. Bądźcie dumni, że jesteście spadkobiercami prawie stuletniej historii Szkoły Orląt, [...] nie ma takiej drugiej w naszym kraju, trudno szukać takiej w Europie, czy nawet na całym świecie. […]
Naszą Szkołę kończą wyjątkowi ludzie – nasi absolwenci pilotują w tej chwili nowoczesne, wymagające samoloty bojowe typu F-16 oraz MiG-29 realizując misje w obronie przestrzeni powietrznej Naszego kraju, państw bałtyckich, pełnią służbę w przestrzeni powietrznej na bliskim wschodzie, latają transportowymi Herkulesami i Cassami do najdalszych zakątków świata, w strefy działań zbrojnych. To załogi śmigłowców wyszkolone w tej Szkole z ofiarą życia włącznie stanowiły niezastąpioną siłę wsparcia dla PKW w Iraku i Afganistanie.
To również piloci cywilni, którzy latają na Boeingach i Airbusach w firmach lotniczych na całym świecie.
Naszymi absolwentami są kontrolerzy ruchu lotniczego i nawigatorzy naprowadzania, którzy przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę wpatrują się we wskaźniki stacji radiolokacyjnych dekonfliktując operacyjny ruch lotniczy nad Polską i strzegąc nienaruszalności naszych powietrznych granic.
Tylko Nasza Szkoła przygotowuje do służby w Siłach Zbrojnych wyspecjalizowanych tzw. wysuniętych nawigatorów naprowadzania, bez których większość spektakularnych uderzeń precyzyjnych z powietrza nie bałaby możliwa. Tylko My kształcimy operatorów i pilotów-operatorów BSP, które zapewne już w najbliższym czasie zdominują przestrzeń powietrzną.
Nasi absolwenci są dowódcami wojskowych baz lotniczych, zarządzają cywilnymi portami lotniczymi, stanowią o profesjonalizmie władz lotniczych w naszym kraju.
Generał Krawczyk z okazji uroczystej inauguracji roku akademickiego złożył także życzenia pracownikom naukowo-dydaktycznym i kadrze Szkoły:
Wszystkim pracownikom serdecznie gratuluję osiągniętych sukcesów i bardzo dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju Naszej Szkoły.
Zwracając się do studentów podkreślił:
Pragnę, aby mieli Państwo świadomość, że tu i teraz tworzy się Wasza przyszłość, to Wy sami ją tworzycie. Nauka i pobyt w Szkole nie są łatwe, wymagają wyrzeczeń i poświęcenia. Życzę wam, żeby jak najszybciej udało Wam się zadomowić w tym miejscu, abyście odnaleźli tu Szkołę ze swoich Marzeń. Chciałbym podkreślić, że jest to moją największą ambicją. Z pewnością jest w tym względzie jeszcze dużo do zrobienia, to oczywiście odpowiedzialność moja oraz kadry tej Szkoły, ale na Was podchorążych i studentów liczę najbardziej. Pamiętajcie, że razem budujemy tę Uczelnię, każde wasze nawet najmniejsze osiągnięcie, wasze zaangażowanie i wysiłek składa się na wspólny sukces całej Szkoły. Tylko pracując razem, pomagając sobie wzajemnie, możemy stworzyć i odnaleźć tu swoją Szkołę Spełnionych Marzeń.
Życzę całej naszej społeczności akademickiej satysfakcjonujących osiągnieć w nowym roku akademickim.
W trakcie uroczystej inauguracji JM Rektor-Komendant przyznał liczne nagrody i wyróżnienia zarówno nauczycielom akademickim, kadrze, pracownikom jak i podchorążym i studentom cywilnych. Gratulował także osiągnięć licznym kołom naukowym, szybowcowym i organizacjom studenckim, których członkowie zdobywają czołowe miejsca w konkursach na arenie światowej. Generał Krawczyk przyznał także jednorazowe stypendia specjalne słuchaczom studiów cywilnych za osiągniecia naukowe.
W trakcie uroczystości został odczytany list Prezydenta RP, Andrzeja Dudy skierowany do społeczności akademickiej Szkoły Orląt.
Galę zwieńczył wykład inauguracyjny Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego gen. bryg. pil Dariusza Malinowskiego pt.: "Przywództwo w Lotnictwie" oraz uroczysty koncert Chóru Akademickiego Szkoły Orląt.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/1854-gaudeamus-igitur-w-szkole-orlat#sigProId032a2a9baa