Z okazji 100-lecia Lotnictwa Wojskowego podchorążowie Uczelnianego Klubu Fotograficznego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych zorganizowali wystawę fotograficzną pt. „100 lat miłości do Lotnictwa Wojskowego”, której uroczyste otwarcie odbędzie się w najbliższą środę, 22 sierpnia, w Sali Balowej Pałacu Jabłonowskich o godz. 10:00.

Głównym celem sesji zdjęciowej było odtworzenie fotografii sprzed lat, z czasów lotniczej służby pilotów - seniorów, latających w podległych niegdyś Szkole Orląt pułkach w Dęblinie, Tomaszowie Mazowieckim, Białej Podlaskiej, Modlinie i Nowym Mieście n. Pilicą. Dzięki nietuzinkowym zdjęciom pochodzącym z domowych archiwów byłych pilotów, nasi studenci stworzyli wyjątkową wystawę, która jest zwieńczeniem wspólnych pasji - fotografii, ale przede wszystkim miłości do lotnictwa. W szczególny sposób uchwycili ponadczasowe i ponadpokoleniową miłość do awiacji, która pomimo upływu lat nadal trwa. „Moja ptaszyna” tak nazywał „swój” śmigłowiec SM-2 w czasie sesji zdjęciowej jeden z seniorów – mjr. rezerwy pil. Tadeusz Kozieł.

To właśnie ci seniorzy są dzisiaj cichymi bohaterami, dzięki którym nasza Ojczyzna zyskała jednych z najlepiej wyszkolonych pilotów wojskowych na świecie.   

Praca z tymi pogodnymi starszymi Panami była dla nas, jako młodych ludzi, wspaniała i owocna w doświadczenia. Współpraca z tak niezwykłymi osobowościami przyniosła nam wiele radości i satysfakcji. Mamy nadzieję, że dla wszystkich, którzy zechcą zobaczyć wystawę, będzie to równie wartościowe doświadczenie. A nasze zdjęcia i film przygotowane specjalnie na tę okazję, zapadną na długo w Państwa pamięć –  podkreśla kpr. pchor. Klaudia Górzyńska

Bohaterowie sesji pozowali w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz w Muzeum Sił Powietrznych.. Wszystkim, którzy umożliwili naszym podchorążym realizację tego projektu serdecznie dziękujemy!

Było to ogromne, ponadpokoleniowe przeżycie. Seniorzy kolejny raz usiedli za sterami ukochanej Iskry, a także stanęli po raz  pierwszy przy najnowszym samolocie M-346 Master. Natomiast studenci wojskowi mogli uchwycić w obiektywie aparatu swoich „mistrzów – kolegów – podchorążych - pilotów”. Jednak to, co chyba dla każdego z nich było najważniejsze, to wysłuchanie ich niesamowitych historii związanych z okresem nauki w Dęblinie i niepowtarzalnych doświadczeń jako pilotów. Bo pilotem jest się całe życie. Zaczyna się od marzeń z dzieciństwa, a kończy  na wspomnieniach z całego życia i historiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dziękujemy!


Wystawa będzie mieć charakter mobilny. Istnieje możliwość wypożyczenia.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.