23 sierpnia br. w ramach obchodów 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbyła się konferencja naukowa "100 Lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego". Zaproszonych gości powitał Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, dr hab. Adam Radomyski, prof. WSOSP. Wśród przybyłych osób byli m.in. reprezentujący Prezydenta RP Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi gen. bryg. Jarosław Kraszewski, Poseł na sejm RP Alicja Kaczorowska, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, Burmistrz miasta Dęblin Beata Siedlecka, były Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. rez. Lech Majewski, byli Rektorzy-Komendanci WSOSP, przedstawiciele władz i administracji państwowej, dyrektorzy placówek muzealnych w Polsce, delegacje uczelni wyższych i instytutów badawczych oraz sympatycy lotnictwa.
Seniorzy, konferencja 100 Lat Lotnictwa Wojskowego to przecież Wy! Dziękuję Wam niezmiernie za obecność, że zechcieliście przyjechać do swojego gniazda. Myślę, że wszystkich tych, którzy tu się zgromadzili, można nazwać przyjaciółmi lotnictwa. „Szkoła Orląt” w Dęblinie jest najlepszym miejscem, aby dyskutować o przeszłości i teraźniejszości polskiego lotnictwa wojskowego – tymi słowami Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk rozpoczął konferencję.
Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100-Lecia Niepodległości pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Głównym organizatorem był Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, natomiast jej współorganizatorami byli: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Konferencja składała się z paneli dyskusyjnych, w których wzięli udział wybitni historycy oraz specjaliści cywilni i wojskowi. Jej celem była wymiana doświadczeń i prezentacja najnowszych wyników badań nad polskim lotnictwem w latach 1918-2018 oraz popularyzowanie wiedzy na ten temat.
Najważniejsze poruszone zagadnienia to: „Lotnictwo Polskie w operacjach powietrznych XX wieku”, „Asy polskiego lotnictwa wojskowego”, „Konstrukcje lotnicze Polskich Sił Powietrznych”, „Doświadczenia i wnioski z użycia Polskich Kontyngentów Lotniczych” oraz „Upamiętnienie lotniczego dziedzictwa i jego rola w strategii promocji regionów”.
100 lat to ogromny bagaż często tragicznych doświadczeń kolejnych pokoleń lotników polskich, zarówno z czasów pokoju, jak i wojny, które dziś owocują naszymi sukcesami. Dzięki nim jesteśmy mądrzejsi i potrafimy lepiej przewidywać różne sytuacje. Jesteśmy wrażliwsi na różne symptomy nowych zagrożeń, otwarci na rozwiązania sprzyjające bezpieczeństwu i racjonalnemu działaniu (…) To, co nie zmienia się w polskim lotnictwie już od blisko 100 lat to fakt, że wszystko zaczyna się tu…w dęblińskiej „Szkole Orląt”. Nie ma bowiem w Polsce pilota wojskowego, który nie byłby absolwentem naszej Uczelni – powiedział Rektor-Komendant.
Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika podkreślał w swoim przemówieniu jak ważna w zawodzie każdego żołnierza, a w szczególności pilota jest pasja oraz miłość do munduru i Ojczyzny. To wysiłek nas wszystkich sprawia, że dzisiaj możemy powiedzieć sobie 100 lat! Serdecznie dziękuję za organizację tej konferencji właśnie tu - w Dęblinie.
Na zakończenie odbyła się projekcja filmu: Polacy w Bitwie o Anglię. „...To cóż, że spadła któraś z gwiazd…” oraz spotkanie autorskie z jednym z reżyserów Leszkiem Wiśniewskim.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na konferencję i mamy nadzieję, że wyniki prowadzonych dyskusji staną się impulsem nie tylko do badań nad historią lotnictwa, ale przede wszystkim przyczynią się do jego dalszego rozwoju.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/2621-konferencja-100-lat-polskiego-lotnictwa-wojskowego#sigProId8e7569e69e