28 sierpnia br. na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach odbyło się odsłonięcia pomnika "Chwała Lotnikom Polskim".  Uroczystość była częścią obchodów święta Lotnictwa Polskiego. Reprezentant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych podchorąży st. kpr. Mateusz Piechowski - przewodniczący Samorządu Studentów WSOSP na zaproszenie organizatorów wygłosił przemówienie w imieniu całego młodego pokolenia lotników. 

Udział w tej niecodziennej, jakże podniosłej uroczystości jest dla nas, młodych adeptów sztuki latania, ogromnym zaszczytem. Jak mawiał dziadek mojego kolegi „Zasady lotu napisane są krwią lotników”. I ten pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” – pomnik pamięci o naszych wielkich poprzednikach jest tego najlepszym dowodem. To pomnik pisany krwią! – st. kpr. pchor.  Mateusz Piechowski.

W uroczystości uczestniczył Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, Prorektor ds. wojskowych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur oraz przedstawiciele instytucji rządowych i kadra kierownicza Sił Zbrojnych RP.

Piloci odznaczali się właśnie tym, że realizowali swoje marzenia. Odznaczali się siłą charakteru, odznaczali się odwagą. Marzenia i odwaga wzniosły ich wysoko – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Odsłonięty na warszawskich Powązkach pomnik upamiętnia wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyźnie.

Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, roku, który jest rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też rokiem polskiego lotnictwa, polskich skrzydeł, odsłaniamy ten piękny i jakże wymowny pomnik. Kiedy patrzymy na tamten czas, jak niezwykłej odwagi, jak i niezwykłej wizji wymagało ówczesne spełnianie wielkiego marzenia Ikara – podkreślił Andrzej Duda, Prezydent RP.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego złożyli wieńce pod pomnikiem w imieniu prezydenta, ministra obrony narodowej oraz przedstawicieli instytucji rządowych. Uroczystość na warszawskich Powązkach zakończyło odegranie "Hymnu Lotników" w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W imieniu dęblińskiej społeczności podchorążych zapewniam Was, że będziemy tu przy tym Pomniku zawsze – grupowo i indywidualnie. Kontynuując Wasze dzieło, będziemy dbać o niego, otaczać czcią i szacunkiem – bo jest też naszym pomnikiem chwały bohaterów spod biało-czerwonej szachownicy. Bądźcie pewni, że Was nie zawiedziemy. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci! PRO PATRIA SEMPER!!! – akcentował st. kpr. pchor. Mateusz Piechowski.

Z ideą budowy pomnika "Chwała Lotnikom Polskim" wystąpiło m.in. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Stowarzyszenie Lotników Polskich oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa. Monument, którego autorem projektu jest architekt Piotr Kudelski, nawiązuje w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru startującego z symbolicznego pasa. Na pomniku można zobaczyć znak orzełka wojsk lotniczych i lotniczą "gapę", czyli odznakę pilota wojskowego, ale także emblemat "Szkoły Orląt" w Dęblinie, symbol Aeroklubu Polskiego, "Żurawia" Polskich Linii Lotniczych LOT i symbol Polskich Zakładów Lotniczych. Pomnik w całości został ufundowany z dobrowolnych datków członków stowarzyszeń związanych z lotnictwem oraz  darczyńców.  

 fot. archiwum MON