21 grudnia 2018 r. władze Uczelni wraz z kadrą i pracownikami Lotniczej Akademii Wojskowej uroczyście pożegnali Kierownika Ośrodka Szkolenia Fizycznego i Kondycyjnego Przygotowania do Lotów - płk. dr. hab. Zbigniewa Wochyńskiego prof. LAW, który kończy zawodową służbę wojskową w Szkole Orląt.

Rektor–Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podziękował za sumienną i profesjonalną służbę, długoletni wkład pracy na rzecz kształtowania osobowości i charakteru wielu lotniczych pokoleń oraz wielokrotnie podkreślał liczne osiągnięcia i trud włożony w powierzone zadania.

Pułkownik Zbigniew Wochyński z wielkim wzruszeniem podziękował wszystkim zebranym na uroczystości za przybycie i ciepłe słowa, podkreślał jak ważne dla niego podczas realizacji zadań służbowych, było doświadczenie, umiejętności i wsparcie okazane przez współpracowników. Zaznaczał, że służba w legendarnej Szkole Orląt była dla niego ogromną przyjemnością i zaszczytem.

Uroczystość zakończył wpis do Księgi Pamiątkowej Lotniczej Akademii Wojskowej i wspólna fotografia.   

 

Płk dr hab. Zbigniew WOCHYŃSKI służbę wojskową rozpoczął 15 września 1980 r. jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Równolegle ze szkoleniem wojskowym realizował studia w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W roku 1984 ukończył studia uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego oraz ukończył szkolenie wojskowe i został promowany na pierwszy stopień oficerski. Pierwszym stanowiskiem na jakie został wyznaczony ppor. Wochyński było stanowisko starszego instruktora szkolenia fizycznego w 26. Brygadzie Rakietowej w Gryficach gdzie przesłużył 5 lat. W tym okresie rozpoczął już studia doktoranckie i zapoczątkował swoją drogę naukową. W grudniu 1989 roku został przeniesiony na stanowisko instruktora sztabu 3. Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu. Tutaj w roku 1995 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską uzyskując stopień naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej. Od 1 stycznia 1996 r. objął obowiązki starszego oficera SD a we wrześniu instruktora Wydziału Szkolenia awansując jednocześnie do stopnia majora. Przez kolejne 5 lat rozwijał się naukowo biorąc udział w konferencjach i publikując materiały dotyczące treningu psychofizycznego w formacjach obronnych. Lata 2001 – 2006 to praca na stanowiskach młodszego specjalisty i oficera sekcji w pionie szkolenia brygady. W roku 2006 decyzją Dowódcy Sił Powietrznych wyznaczony został na stanowisko specjalisty oddziału szkolenia w Dowództwie 3 Korpusu Obrony Powietrznej SP ale już po roku służby na tym stanowisku z dniem 1 września 2007 r. przeniesiony został do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie  obejmując obowiązki adiunkta w zespole pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Lotnictwa rozpoczynając zaszczytną służbę w Szkole Orląt. Przełożeni dostrzegając jego potencjał dydaktyczno-naukowy po roku służby w Dęblinie  w 2008 r. zdecydowali o powierzeniu mu obowiązków kierownika zakładu wychowania fizycznego i mianowaniu do stopnia podpułkownika. Przez wiele lat jego działania w obszarze wychowania fizycznego poparte badaniami naukowymi przynosiły wymierne efekty w specjalnym przygotowaniu fizycznym podchorążych-pilotów do lotów. Zaangażowanie w pracy badawczo-naukowej doprowadziło do uzyskania w 2016 r. stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. Ukoronowaniem pracy nauczyciela akademickiego i żołnierza było wyznaczenie z dniem 1 sierpnia 2018 r. na stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz mianowanie do stopnia pułkownika. Jako wyróżniający się nauczyciel akademicki został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym medalem za długoletnią służbę. Był wielokrotnie wyróżniany nagrodą rektorską. Oficer żegna się z mundurem po przesłużeniu 38 lat 3 miesięcy i 15 dni.