11 grudnia 2018 r. władze Uczelni wraz z kadrą i pracownikami Lotniczej Akademii Wojskowej uroczyście pożegnali kończącego służbę w legendarnej Szkole Orląt sierżanta Janisa Savickisa.
Rektor–Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk podziękował łotewskiemu żołnierzowi za rzetelne i sumienne wykonywanie niełatwych obowiązków w Ośrodku Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego (OSzP TZKOP) oraz podkreślił, że żołnierze z tak bogatym doświadczeniem powinni jak najczęściej dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z adeptami wojskowego rzemiosła.
Podczas zbiórki zastępca Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON płk dr hab. Marcin Liberacki wręczył zasłużonemu podoficerowi nadany przez Ministra Obrony Narodowej Srebrny Medal Wojska Polskiego. Ponadto sierżant Savickis został wyróżniony przez Inspektora Sił Powietrznych pamiątkowym ryngrafem.
Następnie Kierownik Ośrodka Szkolenia Personelu TZKOP ppłk Jarosław Neffe podziękował odchodzącemu żołnierzowi za wspólną służbę w ośrodku. Pochwalił zaangażowanie i podkreślił zasługi sierżanta Savickisa dla Programu JTAC w Siłach Zbrojnych RP. Na zakończenie uroczystości podoficer Sił Zbrojnych Łotwy dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej Lotniczej Akademii Wojskowej.
JTAC (ang. Joint Terminal Attack Controller) to skrót od nazwy żołnierza odpowiedzialnego za naprowadzanie samolotów, śmigłowców lub bezzałogowych statków powietrznych na cele naziemne w koordynacji z jednostkami walczącymi w środowisku lądowym.
Praca JTAC-a wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego tak ważne jest, by specjalistów w tej dziedzinie szkolić na najwyższym poziomie. Dębliński Ośrodek Szkolenia Personelu TZKOP jest obecnie jedyną instytucją w kraju i jedną z dwóch w Europie Środkowo-Wschodniej (oprócz Słowenii), który ma uprawnienia do szkolenia JTAC-ów zgodnie ze standardami uznanymi przez NATO i Stany Zjednoczone.
Polska „szkoła” Wysuniętych Nawigatorów Naprowadzania Lotnictwa – bo tak oficjalnie nazywa się w naszych siłach zbrojnych JTAC-ów – szkoli specjalistów już niemal dziesięć lat. Ośrodek spełnia wszystkie wymagania NATO i USA, a wyszkoleni w Dęblinie specjaliści mogą współpracować z lotnictwem ze wszystkich państw NATO.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/2937-pozegnanie-ze-szkola-orlat-4#sigProId54e0876a13