Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w 7. edycji wydarzenia o nazwie Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – największym biegu pamięci w Polsce. Zapisy trwają jeszcze do 28 lutego 2019 r. Na terenie Garnizonu Dęblin-Lotnisko odbędzie się on 3 marca 2019 r.

 „Bieg” rozgrywany będzie na czterech dystansach biegowych: 100m, 400m, 1963m, 5000m oraz na jednym dystansie marszowym nordic walking na dystansie 1963m, stosownie do wieku oraz preferowanego przez uczestników poziomu trudności.
W imprezie może wziąć udział każdy kto pragnie uczcić pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Dorośli indywidualnie bądź zespołowo, niepełnoletni zespołowo pod opieką wychowawców lub indywidualnie pod opieką rodziców/opiekunów prawnych, albo w asyście rodziców/ opiekunów prawnych. Zawody te mają także na celu promocję biegania jako formy spędzania wolnego czasu, a przez to zachęcanie do zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu.

Udział w dęblińskim „Biegu” jest bezpłatny, a każdy jego uczestnik będzie mógł wziąć udział we mszy świętej w kościele pw. MB Loretańskiej, otrzyma koszulkę z nadrukiem wizerunku jednego z bohaterów tegorocznej imprezy, pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek.

W otwartym naborze, liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji zawiera regulamin „Biegu” na stronach internetowych: www.deblin24.eu; www.deblin.pl.

                                                                                                        ***

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2017 roku w biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii i Ukrainy.

W 2018 roku bieg zorganizowano w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegło ok. 70 000 biegaczy. 

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik Olech poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak Lalek zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy, ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.