W piątek, 1 marca żołnierze służby przygotowawczej wypowiedzieli słowa Roty przysięgi wojskowej. Za nimi szkolenie, podczas którego zgłębiali podstawy żołnierskiego rzemiosła – musztry i regulaminów. Uczczono również uroczystym apelem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przysięga Wojskowa rozpoczyna kolejny etap żołnierskiej służby. To ważny moment, który wiąże żołnierza z Ojczyzną i Narodem i jest symbolicznym aktem wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęło odegranie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt flagi państwowej.

W swoim wystąpieniu Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej podziękował wszystkim tym, którzy zdecydowali się podjąć wysiłek obrony Ojczyzny oraz wielokrotnie podkreślał doniosłość uroczystości, jej wagę i znaczenie dla każdego żołnierza.

Dziękuję Wam i gratuluję! Zdaliście pozytywnie Wasz kolejny egzamin dojrzałości — dojrzałość do bycia żołnierzem. Pokonaliście własne słabości i ograniczenia. Całkowicie przewartościowaliście swoje życie, bo w okresie szkolenia podstawowego zderzyliście się z zupełnie inną rzeczywistością. To był bardzo trudny czas zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale to tylko epizod na drodze do zasadniczego celu. Marszałek Józef Piłsudski mówiłCzy w ogniu na polu bitwy, czy w obcowaniu z otoczeniem, żołnierz ma się zachować tak, by niczym nie narazić honoru munduru, który nosi, honoru sztandaru, który nas skupia…Zaszczytnym jest dzieło żołnierza. A najwięcej zaszczytnym jest jego życie. Poświęcone w całości innym, nie sobie. Życie, które ma w sobie najmniej egoizmu…” Niech te słowa będą dla Was wyznacznikiem postępowania. Noście z dumą mundur z biało-czerwoną flagą, każdego dnia godnie reprezentujcie wartości i ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

Generał Krawczyk odwoływał się również w swoim przemówieniu do autorytetów i postaw Żołnierzy Wyklętych, zachęcał do czerpania inspiracji z ich życia w codziennej służbie. Przywoływał również sylwetki tych, których śmierć była symbolicznym końcem działalności Armii Krajowej. Po jej rozwiązaniu przez gen. Okulickiego kontynuowali swoją walkę o wolną Polskę.

Delegacja LAW złożyła również kwiaty w miejscu pamięci poświęconym jednej z ofiar komunistycznego reżimu - mjr. Marianowi Bernaciakowi.

List do uczestników uroczystości skierował również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W całej Polsce uroczyście obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (…) Wspominając Ich tragiczne dzieje, pamiętamy, że byli to ludzie, którzy służbę wojskową traktowali jako wyjątkowe zobowiązanie. Pozostali wierni idei wolnej Ojczyzny i mieli odwagę oraz determinację by walczyć o tę wolność w warunkach absolutnie najtrudniejszych, wbrew wszystkiemu, do końca.

Po wystąpieniu Rektora-Komendanta nastąpił najważniejszy moment uroczystości. Podchorążowie, w obecności rodziców, bliskich i zgromadzonych gości, powtórzyli słowa Roty Przysięgi Wojskowej: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.”

W imieniu przysięgających szer. pchor. Damian Dzido zapewnił, iż dołożą wszelkich starań, aby wypełnić zobowiązanie wobec Narodu.

Uroczystość była również doskonałą okazją do wręczenia licznych odznaczeń i wyróżnień.