17 marca br. delegacja Lotniczej Akademii Wojskowej na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem wzięła udział w uroczystości upamiętniającej płk. pil. Szczepana Ścibiora.
Bohaterski pilot został pośmiertnie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Uniejowa. Odsłonięto również tablicę pamiątkową.
Rektor-Komendant w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał jak ważną postacią jest płk Ścibior dla całej społeczności Lotniczej Akademii Wojskowej. Jego bohaterska postawa i walka o wolną suwerenną Polskę jest godna naśladowania. Brutalnie przesłuchiwany, nie uległ, nie wyrzekł się swoich wartości, nie złamali go…
Pośmiertne nadanie tytułu Honorowego Obywatela Uniejowa płk. pil. Szczepanowi Ścibiorowi podkreśla ogromny szacunek wobec jego postawy życiowej i dokonań.
Pułkownik Ścibior podczas II wojny Światowej był pilotem 305. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej”. Zestrzelony nad Belgią, podczas jednego z lotów bojowych w 1941 r., trafił pod opiekę belgijskiego ruchu oporu. Dzięki pomocy i umiejętnościom zdołał przedostać się do okupowanej stolicy, gdzie został przechwycony i aresztowany przez Gestapo. Koniec wojny przywitał w obozie jenieckim, a po jej zakończeniu wyjechał do Wielkiej Brytanii. Wkrótce jednak podjął decyzję o powrocie do wyzwolonej Polski, do swojej rodziny, żony i dwóch córek, co uczynił w 1946 r. Powrócił również do odradzającego się lotnictwa. Zaczął służbę w Łęczycy, w 7. Samodzielnym Pułku Bombowców Nurkujących, ale doskonałe wyniki utorowały mu drogę do Dęblina, gdzie przez cztery lata, do 1951 roku pełnił funkcję Komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej. W sierpniu 1951 r., w wyniku oskarżeń politycznych, postawiono mu zarzut szpiegostwa na rzecz wrogów Polski Ludowej. W efekcie sfingowanego procesu Najwyższy Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim w Warszawie dnia 7 sierpnia 1952 roku. Cztery lata po jego śmierci Szczepan Ścibior został zrehabilitowany i oczyszczony z zarzutów. Miejsce jego pochówku długo pozostawało nieznane. Dopiero w 2017 r. dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN jego szczątki odnaleziono na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach, a informacje do publicznej wiadomości podano 4 października 2018 r.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/3103-uroczystosci-upamietniajace-plk-pil-szczepana-scibiora#sigProId3da445141f