28 lutego w dęblińskiej „Szkole Orląt” uroczystym apelem uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli Niezłomni i Nieugięci, żołnierze - cisi bohaterowie powstania antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W całym kraju składamy hołd tym, którzy nie zgodzili się na Polskę wg receptury sowieckiej - mówił Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.
W uroczystym Apelu Pamięci uczestniczyła również kadra dowódcza, żołnierze i pracownicy dęblińskiego garnizonu, klasy mundurowe, podchorążowie oraz zgromadzeni goście.
Generał Krawczyk, odwołując się w swoim przemówieniu do autorytetów i postaw Żołnierzy Wyklętych, zachęcał do czerpania inspiracji z ich życia w codziennej służbie.
Ku czci i pamięci bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego, którzy nie szczędząc własnego życia i krwi własnej, stawili opór sowieckiemu najeźdźcy i siłą sprowadzanemu komunistycznemu reżimowi. O żołnierzach wyklętych miała zapomnieć historia, ale historia nigdy nie zapomina, a dziś Polska upomina się coraz bardziej o prawdę. Podjęli walkę o niezależną Ojczyznę! Cześć i chwała Bohaterom, wieczna pamięć Poległym! - zakończył generał Krawczyk.
Podczas uroczystości odczytano decyzje i rozkazy o nadaniu medali, mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe oraz odczytano wyróżnienia. Po Apelu Pamięci złożono wieńce pod Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.
28 lutego podchorążowie i kadra Lotniczej Akademii Wojskowej złożyli również wieniec przy pomniku bohatera mjr. Mariana Bernaciaka "Orlika". Rektor-Komendant LAW oddał także hołd przy grobie gen. bryg. pil Szczepana Ścibiora.
1 marca 2020 roku w Dęblinie odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Głównym jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, dlatego bieg ma także charakter wielopokoleniowy.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/3872-polska-pamieta#sigProIdf94b953fe8