1 marca br. w Centrum Kultury Teatr odbyła się uroczysta Gala z okazji Stulecia Polskiego Lotnictwa w Grudziądzu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL) Lotniczej Akademii Wojskowej płk pil. Grzegorz Weltrowskki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski, Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula oraz dyrektorzy Wojskowych Zakładów Lotniczych.
W styczniu 2020 roku minęło 100 lat od czasu wykonania pierwszego lotu polskiego pilota nad Grudziądzem. Nasz udział w Uroczystości jest dla całej lotniczej społeczności powrotem do kolebki polskiego lotnictwa wojskowego, a także do historii i ludzi, którzy ją tworzyli. To dla nas prawdziwy honor i zaszczyt - podkreślał płk pil. Grzegorz Weltrowski.
Dowódca ACSL w imieniu Rektora-Komendanta LAW, gen. bryg. pil dr Piotra Krawczyka złożył podziękowania Prezydentowi Grudziądza, dr Maciejowi Glamowskiemu za trud włożony w pielęgnowanie tradycji biało-czerwonej szachownicy.
Lotnicza Akademia Wojskowa swoje początki miała właśnie w Grudziądzu. Z końcem 1920 roku powstała tu Wyższa Szkoła Pilotów. 5 listopada 1925 roku na bazie jej infrastruktury utworzono Oficerską Szkołę Lotniczą, którą w 1927 r. przeniesiono do Dęblina. Jej miejsce zajęła nowo powstała Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania. W 1934 roku przygotowywała się tu polska reprezentacja do startu w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challengede Tourisme Internationale). Również w 1934 roku, z inicjatywy mjr. Bolesława Stachonia zorganizowano przy Szkole Koło Szybowcowe. Członkowie Koła przechodzili na terenie Szkoły lotnicze przeszkolenie praktyczne, następnie wykonywali loty na lotnisku w Księżych Górach. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/aktualnosci-uczelnia/3878-100-lat-polskiego-lotnictwa-wojskowego-w-grudziadzu#sigProId415155b55b