W dniach 28.10-06.11.2016 Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych płk pil. dr Piotr Krawczyk przebywał z oficjalną wizytą w Chińskiej Republice Ludowej jako członek delegacji Sił Zbrojnych RP/Inspektoratu Sił Powietrznych DG RSZ z gen. bryg. pil. Tomaszem Drewniakiem na czele. Celem wyjazdu był udział w dwóch najważniejszych wydarzeniach związanych z rozwojem i promocją chińskich Sił Powietrznych (PLAAF) w 2016 roku: doroczną konferencją Military Flight Training Conference 2016 – której tegoroczna edycja zgromadziła przedstawicieli ponad 25 krajów z całego świata oraz targami China International Aviation & Aerospace Exhibition/Air Show-China 2016.

 

Konferencja Military Flight Training Conference 2016, Zhuhai, China była już po raz czwarty okazją do wymiany poglądów przez przedstawicieli lotnictwa wojskowego niemal z całego świata nt. metod, form i procesu szkolenia pilotów na potrzeby sił powietrznych. Podczas oficjalnych wystąpień oraz dyskusji kuluarowych dało się zauważyć, że choć poszczególne kraje dysponują rożnymi, nierzadko bogatymi potencjałami sił powietrznych i w nieco inny sposób realizują swój proces szkolenia lotniczego, to jednak borykają się z podobnymi ograniczeniami. Zasadniczym problemem, który pojawia się we wszystkich krajach jest niedoskonałość procesu selekcji kandydatów na pilotów. Poszczególne kraje dużą wagę przywiązują do doskonalenia procesu weryfikacji już na etapie przedwstępnego procesu szkolenia lotniczego, tak aby możliwie jak najwcześniej ocenić przydatność kandydata do wykonywania zadań pilota wojskowego. Ciągle poszukiwane i tworzone są rozwiązania, które mają być jak najbardziej optymalne, skuteczne i niezawodne, tym bardziej, że zauważa się ograniczenie liczby ochotników spełniających kryteria pożądane do szkolenia lotniczego. W wystąpieniach akcentowano, że umiejętności i predyspozycje jakimi musi wykazywać się współczesny pilot zmieniają się w związku z rozwojem informatyzacji środowiska pracy w powietrzu. Coraz większe miejsce w procesie selekcji kandydatów na pilotów zajmują testy psychologiczne sprawdzające cechy osobowościowe badanego. W tym względzie sprawdza się odporność na stres, cechy przywódcze, umiejętność właściwej reakcji w trudnych sytuacjach oraz zdolność pracy zespołowej.

Międzynarodowe targi China International Aviation & Aerospace Exhibition/Air Show China 2016, Zhuhai, Guangdong to jedyne handlowo-promocyjne przedsięwzięcie rządu Chińskiej Republiki Ludowej o charakterze otwartych targów przemysłu obronnego obejmujące:

  • wystawę najnowocześniejszego i najnowszego sprzętu Sił Powietrznych ChRL oraz rozmowy handlowe,
  • wymianę informacji w zakresie najnowocześniejszych technologii stosowanych w chińskim przemyśle lotniczym z czołowymi przedstawicielami koncernów lotniczych, firm – przedstawicieli przemysłów obronnych różnych partnerów zagranicznych,
  • pokazy lotnicze.

Targi pełniły głównie rolę promocji chińskiego przemysłu lotniczego i w tym roku zgromadziły 650 wystawców z 39 krajów. O skali zainteresowania może świadczyć fakt, że w ciągu tygodnia ich trwania (01-06.11.2016) odwiedziło je blisko 350 tys. osób. Integralną częścią Targów były pokazy lotnicze, w których uczestniczyły zespoły akrobacyjne z wielu krajów świata w tym: Russian Knights Aerobatic Team (Su-27), Pakistan Air Force Aerial Display (JF-17), British RAF Red Arrows Aerobatic Team (Hawk T1), Russian Swift Aerobatic Team (Su-29), PLAAF Bayi Aerobatic Team (J-10). Szczególne zainteresowanie wzbudził pierwszy publiczny pokaz chińskiego myśliwca piątej generacji J-20. Maszyna przypomina myśliwiec F-22 Raptor produkcji amerykańskiej. Choć J-20 został zaprezentowany publicznie to nadal co do jego parametrów, szczegółów technicznych i możliwości taktycznych jest więcej niewiadomych niż oficjalnych danych.

Wizyta w Chinach pozwoliła na udział w dyskusjach dotyczących problemów i zagadnień, które występują również w przypadku Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, umożliwiła obserwację sposobów ich rozwiązywania przez lotnicze organizacje edukacyjne w innych krajach, a zdobyta wiedza może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji nt. wdrożenia lepszych rozwiązań w naszej Szkole, dotyczących naboru kandydatów i procesu dalszego ich szkolenia.