O tej tragedii polska armia nigdy nie zapomni. O tej tragedii nigdy nie zapomną Siły Powietrzne RP. Ona wraca do nas wciąż na nowo, zarówno skalą tego dramatu, jak i waszym bólem i pamięcią kolegów, tych którzy razem z nimi pracowali, razem z nimi latali, razem z nimi tworzyli, wielkość polskich sił powietrznych, polskich skrzydeł - powiedział minister obrony narodowej, zwracając się do rodzin lotników, którzy zginęli w katastrofie lotniczej wojskowego samolotu transportowego CASA C-295M, 23 stycznia 2008 roku, przy podejściu na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu.

W miejscu, w którym dziewięć lat temu rozbiła się wojskowa CASA, tuż przy pomniku upamiętniającym ofiary tej katastrofy obok szefa MON, Antoniego Macierewicza, pierwszego zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michała Sikory oraz pierwszego zastępcy Dowódcy Generalnego RSZ gen. broni Leszka Surawskiego, ich pamięć uczcił Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski oraz dowódcy wszystkich skrzydeł lotniczych. Do Mirosławca przyjechały także rodziny ofiar.

Podczas spotkania z rodzinami, szef MON zapewnił, że wojsko o nich pamięta:

Wasza codzienność musi stać się na zawsze przedmiotem troski polskiej armii, bo to jest obowiązek państwa polskiego, polskich Sił Powietrznych, polskiej armii. Brak tych wspaniałych oficerów odczuwamy dojmująco zwłaszcza teraz, gdy przed polskimi Siłami Powietrznymi stają nowe zadania, gdy jest nadzieja, że będą one odgrywały tak szczególnie istotną rolę w obronie naszego kraju, gdy rozwój obrony powietrznej stał się priorytetem w rozwoju polskiej armii, tym bardziej dramatycznie odczuwamy to, że wasi mężowie, bracia, ojcowie nie mogą w tym uczestniczyć, ale chcę żebyście wszyscy Państwo wiedzieli że Ich pamięć nigdy nie zaginie że będą czczeni w każdym znaku polskiej armii, że będą obecni w pamięci każdego polskiego lotnika, że będą wciąż żywi swoimi dorobkiem i swoją wielką ofiarą. Cześć Ich Pamięci! - zakończył A. Macierewicz.


Żołnierzy, którzy zginęli w wypadku transportowca, wspominano ich także w Dęblinie. Pamięć o tragicznie poległych lotnikach uczcili lotnicy i podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, którym na cmentarzu komunalnym w Opactwie, towarzyszyli żołnierze 4 SLSz i 41 BLSz. Na grobie Ś.P. majora Leszka Ziemskiego, tragicznie poległego w katastrofie z 2008 roku złożono wieńce i zapalono znicze pamięci od Rektora-Komendanta WSOSP oraz całej społeczności akademickiej. Pamięć ofiar uczczono także przed tablicą wmurowaną w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie poświęconą ofiarom tej tragicznej katastrofy.

zdjęcia: mjr Agnieszka Kossowska, ppor. Sandra Lorenz