W dniach 18-21.09.2018 r. delegacja Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki w składzie dr hab. Adam Radomyski i kpt dr inż. Daniel Michalski wzięła udział w międzynarodowej konferencji pt. „Full Spectrum Air Defense”, która odbyła się w Zurychu. Problematyka konferencji koncentrował się na diagnozie i prognozie zagrożeń powietrznych, ocenie obecnego stanu zorganizowania obrony powietrznej i przeciwrakietowej w krajach europejskich, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Malezji oraz innych państwach.


W odniesieniu do zagrożeń powietrznych uczestnicy konferencji jednoznacznie wskazywali na wzrost znaczenia bezzałogowych statków powietrznych, rakiet skrzydlatych i innych środków napadu powietrznego charakteryzujących się małą sygnaturą skutecznej powierzchni odbicia fali elektromagnetycznej. Dużo miejsca poświęcono również zagrożeniom generowanym przez taktyczne rakiety balistyczne. W odpowiedzi na zidentyfikowane przez poszczególne kraje zagrożenia postulowano zdynamizowanie rozwoju systemów obrony powietrznej krótkiego (SHORAD) i bardzo krótkiego zasięgu (V-SHORAD) posiadających zdolności do zwalczania rakiet klasy ziemia- ziemia i pocisków moździerzowych (RAM).W czasie konferencji przedstawiono również intersujące koncepcje rozwoju zdolności antyrakietowych w odniesieniu do poszczególnych państw oraz w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS).W wielu wystąpieniach zaprezentowanych na konferencji była poruszana również problematyka interoperacyjności wojsk obrony przeciwlotniczej w międzynarodowym środowisku operacyjnym. Podnoszono przy tym kwestię współdziałania, mobilności elastyczności w odniesieniu do systemów rozpoznania, przeciwlotniczych środków i dowodzenia jako podstawowych determinantów współczesnej taktyki wojsk obrony przeciwlotniczej.
Udział w konferencji międzynarodowej był finansowany w ramach projektu nt. „Automatyzacja procesów informacyjno-decyzyjnych w obronie powietrznej w warunkach modelowanego zagrożenia powietrznego wojsk i obiektów infrastruktury krytycznej”, który jest realizowany w ramach programu „Grant MON”

Tekst: dr hab. Adam RADOMYSKI
Foto: Archiwum WBNiL

{gallery}wbnil/aktualnosci/2018/0918_konferencjazurich/gfx{/gallery}