Dr hab. inż. Marek Grzegorzewski wykładowca Wydziału Lotnictwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych otrzymał dziś od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy tytuł naukowy profesora nauk technicznych.

Profesor dr hab. inż. Marek Grzegorzewski - w 1978 roku ukończył z pierwsza lokatą Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą uzyskując tytuł inżyniera w specjalności "wojska lotnicze – nawigator stanowisk dowodzenia". Będąc studentem WOSL podjął równoległe studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Po ukończeniu studiów związał się pracą dydaktyczną i naukową w Szkole Orląt. Stopień doktora uzyskał w 1995 roku na Wydziale Wojsk Lotniczych Akademii Obrony Narodowej a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii – nawigacji satelitarnej uzyskał na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie w 2005 roku. Od 2002 roku do 2009 roku był Komendantem Wydziału Lotnictwa, a po zmianie nazwy stanowiska został dziekanem Wydziału Lotnictwa i pełnił tę funkcję do 2012 roku. Po zakończeniu służby wojskowej, został pracownikiem cywilnym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

W roku 2003 został wybrany członkiem Rady Naukowej Wojskowej Akademii Lotniczej w Koszycach na Słowacji. Jest także członkiem Rady Naukowej Wydziału Lotnictwa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. Działalność w Radzie jest ukierunkowana na organizowanie wymiany nauczycieli między uczelniami, organizowanie i prowadzenie wspólnych zadań badawczych oraz na przygotowywanie nowych wniosków na europejskie konkursy badawcze. Ostatnie badania dotyczące systemu EGNOS wykonano pod jego kierownictwem we wrześniu 2014 r. Jestem członkiem rady naukowej czasopisma "Acta Avionika" wydawanego przez Uniwersytet Techniczny w Koszycach.

Jako dziekan Wydziału Lotnictwa WSOSP był członkiem European Air Force Academies (EUAFA). Od roku 1998 pracował w grupie roboczej powołanej przez Akademię, której celem było zunifikowanie części programów szkoleniowych i edukacyjnych w poszczególnych krajach.

Został powołany na członka Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2011-2014 r. Obecnie uzyskał ponowne powołanie na kadencję, która trwa do 2018 roku i wybrany na wiceprzewodniczącego Sekcji Geodezji Satelitarnej. Jestem członkiem amerykańskiego Institute of Navigation (ION) od 2011 roku, wielokrotnie powoływany przez Państwową Komisję Akredytacyjną jako ekspert zespołu oceniającego na kierunku studiów "Lotnictwo i Kosmonautyka".

zdjęcia: Maciej Biedrzycki KPRP