Kadra naukowo – dydaktyczna Instytutu Bezpieczeństwa Powietrznego systematycznie opracowuje publikacje prezentując wyniki swoich badań oraz zapewniając aktualne materiały do nauki dla studentów. Poniżej zawarto jedynie wybrane pozycje.

 

MODEL OPINIOWANIA SŁUŻBOWEGO ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH. ANALIZA PRAWNOPORÓWNAWCZA
Autor: MIROSŁAW TOKARSKI
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania:2017
ISBN: 978-83-64-636-69-1

 

BEZPIECZEŃSTWO MILITARNE POLSKI
Autor: JANUSZ KARPOWICZ
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64-636-40-0

W opracowaniu omówiono: teoretyczne i pragmatyczne aspekty bezpieczeństwa militarnego; geopolityczne i międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa militarnego Polski; system bezpieczeństwa militarnego RP.

 

PILOT - INSTRUKTOR JAKO NAUCZYCIEL PRZYGOTOWUJĄCY KANDYDATÓW DO ZAWODÓW TRUDNYCH I NIEBEZPIECZNYCH
Autor: JANUSZ ŚLUSARSKI
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64636-05-9

W opracowaniu przedstawiono następującą tematykę: charakterystyka zawodów, w których dominują sytuacje trudne i niebezpieczne; metodologiczne podstawy badań własnych stanowisk pracy pilota i pilota-instruktora wojskowego statku powietrznego; analiza, opis i interpretacja wyników badań własnych; propozycje i wnioski ich wykorzystania w procesie doboru zawodowego pilota i pilota-instruktora wojskowego statku powietrznego; skalowanie wielowymiarowe zróżnicowania wymagań zawodowych stawianych pilotowi i pilotowi - instruktorowi wojskowego statku powietrznego przez badaną grupę osób zatrudnionych na tych stanowiskach; synteza interpretacji uzyskanych wyników badań stanowisk pilota i pilota-instruktora wojskowego statku powietrznego; proponowana bateria testów i narzędzi do wykorzystania w procesie doboru zawodowego i selekcji kandydatów na stanowisko pracy pilota i pilota-instruktora wojskowego statku powietrznego; propozycje i wnioski końcowe praktycznego zastosowania otrzymanych wyników badań własnych w procesie kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego nauczyciela (pilota-instruktora wojskowego statku powietrznego) przygotowującego kandydatów do zawodów trudnych i niebezpiecznych (pilotów wojskowych).

 

ZDARZENIA LOTNICZE W TRANSPORCIE MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH W ASPEKCIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
Autor: DANIEL KUCHAREK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64636-48-69

W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: istota bezpieczeństwa narodowego a bezpieczeństwo transportu lotniczego materiałów niebezpiecznych; zagrożenia terrorystyczne w transporcie materiałów niebezpiecznych; proces tworzenia uregulowań normujących bezpieczeństwo transportu powietrznego materiałów niebezpiecznych; zagrożenia wynikające z przewozu materiałów niebezpiecznych statkami powietrznymi; zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych przed zdarzeniami lotniczymi; znaczenie czynnika ludzkiego w kształtowaniu bezpieczeństwa transportu powietrznego materiałów niebezpiecznych.

 

UŻYCIE LOTNICTWA W PRZYSZŁYCH KONFLIKTACH ZBROJNYCH
Autorzy: JANUSZ KARPOWICZ, KRZYSZTOF OGONOWSKI, ADAM RURAK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2016

W opracowaniu autorzy przedstawili następującą tematykę: wpływ zmian w strategicznym środowisku bezpieczeństwa na charakter przyszłych konfliktów zbrojnych; implikacje strategiczne zmian w środowisku wojny na progu XXI wieku; wojny XXI wieku - wybrane aspekty futurologii wojennej; użycie lotnictwa w konfliktach zbrojnych i wojnach XXI wieku; bezzałogowe statki powietrzne w przyszłych konfliktach zbrojnych.

 

BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE : POJĘCIE, KATEGORIE, SYSTEM
Autorzy: JAN RAJCHEL, EUGENIUSZ ZABŁOCKI
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2016

Autorzy opracowania omówili takie zagadnienia jak: zagrożenia bezpieczeństwa narodowego; system bezpieczeństwa narodowego; podsystem kierowania systemu bezpieczeństwa narodowego; zasoby obronne oraz podmioty wykonawcze systemu; wojewódzkie, powiatowe i gminne systemy bezpieczeństwa; nauki o bezpieczeństwie.

 

WSPOMAGANIE PROCESÓW DECYZYJNYCH W ZARZĄDZANIU KRYZYSOWYM
Autor: WOJCIECH JOBDA
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania:2016
ISBN: 978-83-64-636-38-7

 

WYBRANE ASPEKTY SZKOLENIA PILOTÓW OBSERWATORÓW W KONTEKŚCIE HISTORYCZNYM ORAZ MOŻLIWOŚCI ICH WSPÓŁCZESNEGO WYKORZYSTANIA
Autor: ANDRZEJ MARCINIUK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania:2016
ISBN 978-83-64636-49-3

 

ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE LINIAMI LOTNICZYMI PAŃSTW SKANDYNAWSKICH
Autor: ADAM RADOMYSKI
Wydawnictwo: AON
Rok wydanie: 2015
ISBN: 978-83-7523-405-3

W niniejszej monografii przedstawiono wybrane zagadnienia z zarządzania strategicznego Skandynawskimi Liniami Lotniczymi - SAS. Rozważania naukowe zostały skoncentrowane na kluczowych obszarach zarządzania linią lotniczą. Należy do nich zarówno tworzenie ogólnych i całościowych koncepcji, jak i stosowanie szczegółowych technik i narzędzi, które pozwalają organom zarządzającym liniami lotniczymi SAS przewidywać zmiany w otoczeniu i identyfikować czynniki sukcesu. Istotną kwestią w zarządzaniu strategicznym SAS jest właściwy nadzór korporacyjny i kształtowanie wzajemnych relacji między przewoźnikiem a grupą interesariuszy zaangażowanych w funkcjonowanie linii lotniczej. Niniejsza monografia adresowana jest przede wszystkim do osób studiujących na kierunku lotnictwo oraz do osób chcących pogłębić wiedzę z zakresu zarządzania strategicznego organizacjami, działającymi w specyficznych warunkach i otoczeniu kreowanym przez branżę lotniczą.

 

WYBRANE ZAGADNIENIA ZARZĄDZANIA STRATEGICZNEGO AMERYKAŃSKIMI LINIAMI LOTNICZYMI
Autor: ADAM RADOMYSKI, BARTŁOMIEJ CZERKOWSKI
Wydawnictwo: AON
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7523-368-1

Niniejsze opracowanie dotyczy wybranych zagadnień i aspektów zarządzania strategicznego w sektorze przewozów lotniczych w USA. Treści zawarte w opracowaniu stanowią wyniki badań przeprowadzonych w latach 2008-2013. Mają one dużą wartość poznawczą i dlatego też stanowią ważny element procesu nauczania studentów drugiego stopnia na kierunku lotnictwo.

 

BIZNESPLAN LINII LOTNICZEJ
Autor: ADAM RADOMYSKI (redakcja naukowa)
Wydawnictwo: AON
Rok wydania: 2015
ISBN 978-83-7523-385-8

W monografii przedstawiono wyniki badań dotyczące procedury opracowania biznesplanu dla linii lotniczej i jego struktury. Istotną część rozważań zajmuje szczegółowa charakterystyka poszczególnych części składowych biznesplanu linii lotniczej, takich jak: streszczenie, finanse, organy zarządzające, usługi, analiza rynku i konkurencji oraz określanie celów przez linię lotniczą. Monografia przeznaczona jest dla szerokiego kręgu osób zainteresowanych metodyką tworzenia i zastosowania biznesplanu przez przedsiębiorstwa działające w sektorze usług lotniczych. Szczególnymi adresatami tej monografii są studenci, początkujący konsultanci oraz kadra menedżerska pracująca w liniach i portach lotniczych na wszystkich szczeblach struktury zarządzania.

 

PODSTAWY OBRONY POWIETRZNEJ
Autor: ADAM RADOMYSKI (redakcja naukowa)
Wydawnictwo: AON
Rok wydania: 2015
ISBN 978-83-7523-361-2

W monografii uaktualniono i usystematyzowano założenia teoretyczne dotyczące podstawowej wiedzy o obronie powietrznej. Dotyczyło to wyjaśnienia oraz ujednolicenia podstawowych definicji, pojęć i terminów dotyczących obrony powietrznej, jej klasyfikacji, celu, zadań, funkcji i zasad. W monografii ograniczono się do podstawowej wiedzy z zakresu OP, systemu OP w tym charakterystyki jej podstawowych elementów, do których należą: lotnictwo, wojska OPL rodzajów sił zbrojnych, wojska radiotechniczne i siły zaangażowane w powodzenie walki elektronicznej. Opracowanie jest przeznaczone głównie dla studentów, słuchaczy Akademii Obrony Narodowej i innych uczelni wojskowych pragnących zgłębić i usystematyzować wiedzę z zakresu obrony powietrznej. Zawarte w monografii treści bazują na najnowszych wynikach badań przeprowadzonych w AON i SZ RP.

 

ORGANIZACYJNO-EKONOMICZNE CZYNNIKI FUNKCJONOWANIA PAŻP W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
Autor: DANIEL KUCHAREK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64636-22-6

W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo zarządzania ruchem lotniczym w systemie bezpieczeństwa narodowego; aspekty bezpieczeństwa w działalności PAŻP; współzależność czynników ekonomicznych działalności PAPŻ i bezpieczeństwa zarządzania przestrzenią powietrzną.

 

POWSZECHNA OBRONA PRZECIWLOTNICZA WOJSK
Autor: ADAM RADOMYSKI
Wydawnictwo: AON
Rok wydania: 2014
ISBN 978-83-7523-293-6

W niniejszej monografii przedstawiono zagadnienie z obszaru teorii i praktyki powszechnej, czyli (niespecjalistycznej) obrony przeciwlotniczej. Istotnym osiągnięciem jest uporządkowanie aparatu pojęciowego zakresie definicji, form, metod i sposobów realizacji przedsięwzięć powszechnej obrony przeciwlotniczej. Ważną częścią opracowania są wyniki badań dotyczące maskowania wojsk i obiektów przed wykryciem i rozpoznaniem z powietrza. Ponadto w monografii przedstawiono szczegółowo problematykę ostrzegania i alarmowania, opisano metody i techniki obserwacji przestrzeni powietrznej oraz przedsięwzięcia aktywnej (ogniowej) formy powszechnej OPL realizowanej przy użyciu broni niespecjalistycznej w ramach samoobrony (self defense) przed atakami środków napadu powietrznego.

 

BEZPIECZEŃSTWO TRANSPORTU LOTNICZEGO W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
Autor: TADEUSZ COMPA
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2014

W opracowaniu poruszono następującą tematykę: uwarunkowania bezpieczeństwa transportu lotniczego w systemie bezpieczeństwa narodowego; terroryzm jako szczególny rodzaj zagrożenia bezpieczeństwa transportu lotniczego; międzynarodowy system ochrony lotnictwa cywilnego; ochrona transportu lotniczego w Unii Europejskiej i wybranych państwach innych regionów; ochrona transportu lotniczego w Polsce; bezpieczeństwo lotów i operacji lotniskowych.

 

BEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE W LOTNICTWIE
Autorzy: JAN RAJCHEL, BOGDAN GRENDA, JACEK NOWAK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2014

Autorzy opracowania omówili takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym; uregulowania prawne normujące problematykę bezpieczeństwa lotniczego; bezpieczeństwo w porcie lotniczym oraz na pokładzie statku powietrznego; zarządzanie kryzysowe w lotnictwie.

 

BEZPIECZEŃSTWO OPERACJI W PORTACH LOTNICZYCH.
OBSŁUGA HANDLINGOWA
Autor: TADEUSZ COMPA
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2013

W niniejszym opracowaniu omówiono m.in. następujące zagadnienia: lotnisko i jego charakterystyka fizyczna; usługi portów lotniczych w prawodawstwie UE; utrzymanie sprawności eksploatacyjnej portu lotniczego; służby ratowniczo-gaśnicze; obsługa płytowa samolotów w porcie lotniczym; obsługa pasażerów w porcie lotniczym.

 

WYBRANE PROBLEMY ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W ORGANIZACJACH LOTNICZYCH
Autorzy: BOGDAN GRENDA, JACEK NOWAK
Wydawnictwo: AON
Rok wydania: 2013

Bezpieczeństwo w lotnictwie to problem najwyższej wagi, którego nigdy nie należy lekceważyć szczególnie dziś w obliczu pojawiania się nowych form zagrożeń. W odniesieniu do organizacji lotniczych zarządzanie kryzysowe można zidentyfikować, jako celową i systematyczną działalność organów zarządzania i służb zmierzającą do ograniczenia lub eliminacji zagrożeń wpływających na bezpieczeństwo pasażerów, wykonywanych operacji lotniczych oraz na dalszą egzystencję portu lotniczego. W opracowaniu zawarto szereg pojęć związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w lotnictwie. Podjęto także próbę usystematyzowania zagrożeń wpływających na bezpieczeństwo portu lotniczego oraz zidentyfikowano procedury, sposoby działania, struktury organizacyjne, a także siły i środki zaangażowane w działania antykryzysowe zarówno na lotnisku cywilnym jak i wojskowym.

 

CZY KAŻDY PILOT MOŻE BYĆ INSTRUKTOREM?: ANALIZA PSYCHOLOGICZNA STANOWISK PRACY PILOTA I PILOTA-INSTRUKTORA ŚMIGŁOWCA WOJSKOWEGO
Autor: JANUSZ ŚLUSARSKI
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2013

W opracowaniu poruszono następującą tematykę: specyfika psychologiczna pracy pilota i pilota - instruktora śmigłowców wojskowych; założenia teoretyczne analizy psychologicznej pracy pilota i pilota - instruktora śmigłowca wojskowego; postulaty metodologiczne dotyczące zastosowania KLASP do analizy stanowiska pracy pilota i pilota - instruktora śmigłowca wojskowego; synteza wyników badań; propozycje i wnioski ich wykorzystania w procesie doboru zawodowego na stanowisko pracy pilota i pilota - instruktora śmigłowca wojskowego; wymagania stawiane pilotowi i pilotowi - instruktorowi śmigłowca wojskowego przez środowisko pracy i charakter jego stanowiska pracy; sprawności manualne i lokomotoryczne wymagane na stanowisku pracy; dyspozycje poznawcze i decyzyjne wymagane na stanowisku pracy; preferowane cechy osobowościowe; proponowana bateria testów i narzędzi do wykorzystania w procesie doboru zawodowego i selekcji pilotów i pilotów - instruktorów śmigłowców wojskowych; skalowanie wielowymiarowe zróżnicowania wymagań zawodowych stawianych pilotowi i pilotowi - instruktorowi śmigłowca wojskowego przez badaną grupę osób zawodowych na stanowiskach pracy: etap analityczny i syntetyczny; synteza psychologicznej interpretacji uzyskanych wyników.

 

STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA DEMOKRATYCZNEGO
Autor: JANUSZ KARPOWICZ
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2013

W opracowaniu poruszono następującą tematykę: bezpieczne państwo we współczesnym świecie; podstawowe pojęcia strategii; teoria strategii - wybrane elementy; potęga narodowa jako podstawowa strategia; siła w stosunkach międzynarodowych; wojna jako przedmiot strategii bezpieczeństwa; polskie strategie bezpieczeństwa; europejska polityka i strategia bezpieczeństwa.

 

OBRONA CYWILNA W SYSTEMIE OBRONNYM PAŃSTWA
Autor: WOJCIECH JOBDA
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-60908-70-9

 

UDZIAŁ LOTNICTWA W OPERACJACH POŁĄCZONYCH PIERWSZYCH DEKAD XXI WIEKU
Autorzy: RYSZARD HAĆ, MARIAN KOZUB, ADAM RURAK
Wydawnictwo: WSOSP
Rok wydania: 2012

Autorzy opracowania przedstawili takie zagadnienia jak m.in.: wyzwania powodujące napięcia i konflikty społeczno-militarne do roku 2030; analiza i ocena stanu wiedzy dotyczącej założeń organizowania i prowadzenia operacji połączonych; praktyka użycia lotnictwa w operacjach połączonych na przełomie XX i XXI wieku; działania lotnictwa w operacjach połączonych pierwszych dekad.