- Prowadzenie badań z zakresu obliczeń z zastosowaniem metod elementów skończonych do optymalizacji rzeczywistych obciążeń części i zespołów konstrukcji lotniczych, jak również z zakresu szybkiego prototypowania
- 3D wykorzystywanych między innymi do prowadzenia napraw polowych SP oraz projektowania konstrukcji lotniczych.
- Przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych studentom LAW.
- Wskazanie możliwości badawczych oraz rozwijanie zainteresowań studentów LAW.
- Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i naukowych pracowników LAW, będących na stanowiskach dydaktycznych oraz naukowo-dydaktycznych.
Charakterystyka laboratorium
Obejmuje dwie pracownie. Zakres działalności laboratorium obejmuje problematykę wspomagania projektowania poprzez zastosowanie zasad grafiki inżynierskiej, zapisu konstrukcji oraz obliczeń numerycznych wytrzymałości projektowanej konstrukcji z wykorzystaniem specjalistycznych programów obliczeniowo-projektowych z zastosowaniem między innymi metody elementów skończonych. Możliwość szybkiego prototypowania 3D projektowanych części pozwala na szybką aplikację i weryfikację projektowanej konstrukcji jeszcze przed przekazaniem wytycznych do jej wytworzenia. Skanowanie 3D i drukowanie 3D jest również stosowane w odtwarzaniu części i zespołów części istniejących, takich, które wymagają wymiany na przykład ze względu na uszkodzenia powstałe podczas eksploatacji. W laboratorium można prowadzić prace zmierzające do opracowania i tworzenia procedur remontów, napraw polowych statków powietrznych z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i metod napraw, co przyczyni się do zwiększenia możliwości szybkiego reagowania na występujące uszkodzenia, co jest szczególnie niekorzystne dla statków powietrznych, w tym bezzałogowych statków powietrznych.
Zakres działania
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych przewidzianych w programach kształcenia studentów LAW, dotyczy to przedmiotów między innymi takich, jak: grafika inżynierska i zapis konstrukcji, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, podstawy konstrukcji maszyn, technologia konstrukcji lotniczych.
- Prowadzenie badań związanych z realizacją prac dyplomowych studentów LAW.
- Prowadzenie badań związanych z działalnością Studenckich Kół Naukowych LAW.
- Realizacja projektów i szkoleń dydaktycznych lub naukowych prowadzonych przez pracowników Katedry Płatowca i Silnika LAW.
Wyposażenie
- Pracownia Grafiki Inżynierskiej
- 18 stacji roboczych z oprogramowaniem CAD/CAM/CAE Dassault Systemes SOLIDWORKS oraz SolidCAM.
Pracownia Prototypowania 3D
- 15 stacji roboczych z oprogramowaniem CAD/CAM/CAE Dassault Systemes SOLIDWORKS oraz SolidCAM.
- Drukarka 3D MakerBot Z18 Replicator do wydruku z materiałów polimerowych.
- Skaner 3D laserowy.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/laboratoria-kpis/1253-laboratorium-grafiki-inzynierskiej-i-prototypowania-3d#sigProId822f622ed7