Studia Erasmus+ w University Of Defence

Uczestnicy: Gabriela Buczek, Klaudia Gruszka - Logistyka, WBL/LAW

Uczelnia zagraniczna: University of Defence, Faculty of Military Leadership

Miejsce: Brno, Czechy

Czas pobytu: semestr jesienno-zimowy 2019/2020

Podczas naszego pobytu uczęszczałyśmy na zajęcia na wydziale Military Leadership. Grupa studentów programu Erasmus+ liczyła 13 osób, w tym osoby z Litwy, Mołdawii oraz Polski.

Lokalizacja

Brno to miasto położone w południowo-wschodniej części kraju, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czech. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym (teatry, filharmonia, międzynarodowe festiwale muzyczne), naukowym (6 uczelni, w tym Uniwersytet Masaryka i Uniwersytet Techniczny) i turystycznym.

Uczelnia

University of Defence jest uczelnią wojskową, rzadko kiedy można było spotkać studentów cywilnych. Wstęp na uczelnię miały osoby posiadające magnetyczną kartę uczelni, która jednocześnie była naszą legitymacją studencką.
Campus uczelni nie jest duży, znajduje się tam budynek uczelni, stołówka oraz akademik. W głównym budynku uczelni oprócz sal wykładowych można znaleźć bibliotekę oraz kawiarnię, w której co dzień rano można było dostać pyszne palacinky (naleśniki).
Mieliśmy możliwość wykupienia obiadów na stołówce, każdego dnia sami decydowaliśmy, co zjemy na obiad. Ceny posiłków wahały się między 55-62 CZK, czyli około 9-10 zł za obiad dwudaniowy z owocem lub ciastkiem.
Do naszej dyspozycji mieliśmy darmową, w pełni wyposażoną siłownię, która była dostępna jedynie dla studentów naszej uczelni.
W zależności od wyboru przedmiotów zajęcia odbywały się kilka razy w tygodniu. Wszystkie były prowadzone w języku angielskim, wykładowcy również zapoznawali nas z podstawami języka czeskiego. Część zaliczeń polegała na wypowiedzi ustnej, tj. prezentacje, oraz pracach pisemnych np. referaty. Nie mogło obyć się bez pisemnych egzaminów, które udało nam się z łatwością zaliczyć.

Zakwaterowanie

Wszyscy studenci programu Erasmus+ byli zakwaterowani w jednym akademiku na jednym piętrze. Jest to naprawdę najlepsze z rozwiązań, dzięki temu mieliśmy ułatwione spędzanie czasu poza zajęciami. Mieszkaliśmy w dwuosobowych pokojach z własnymi łazienkami oraz toaletą. Warunki były bardzo dobre. Kuchnia nie była duża, lecz wystarczała aby przygotować sobie posiłki.
Główny budynek uczelni znajdował się 3 min od naszego akademika pieszo, a siłownia około 15 min. Opłata za akademik wynosiła 3750 koron czeskich, czyli około 630 zł na miesiąc.

Ciekawe miejsca

W Brnie odwiedziliśmy Zamek Špilberk. Twierdza znajduje się na szczycie wzgórza (290 m n.p.m.) na zachodnim skraju dzielnicy Brno-Střed. Dogodne dojście od strony wschodniej to ścieżki parku na zboczach wzgórza. 

Weszliśmy również do kaplicy czaszek. Są to katakumby kościoła św. Jakuba w Brnie. Podziemia kościoła św. Jakuba skrywają doczesne szczątki prawdopodobnie ponad 50 tysięcy ludzi. Czyni je to drugim w Europie największym ossuarium po katakumbach w Paryżu. 

Nie mogło zabraknąć Brno Technical Museum. Fani technologii i majsterkowania muszą po prostu odwiedzić to muzeum. Możecie spodziewać się pojazdów historycznych, silników parowych i wielu innych atrakcji. 

W Brnie znajduje się również Villa Tugendhat. Jest to luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części Brna. 

Życie studenckie

Wyjeżdżając na program Erasmus+ nie można ograniczać się do jednego kraju! Razem ze znajomymi w weekendy odwiedziliśmy Bratysławę (Słowacja) oraz Como (Włochy). Inni znajomi wyjechali do Wiednia (Austria) oraz Wenecji (Włochy). Kolega z Litwy poleciał do Londynu na mecz ulubionego zespołu piłkarskiego. Na Erasmusie nic nie jest niemożliwe. Z chęcią zacytujemy naszego czeskiego koordynatora: „It’s Erasmus, it’s OK!”.

Jeśli nadal się zastanawiasz czy warto wyjechać. My Ci odpowiadamy, że jak najbardziej warto. Erasmus+ dostarcza niezapomnianych wspomnień, pomaga nie tylko doskonalić swoje umiejętności językowe, ale również pozwala zawierać przyjaźnie i znajomości międzynarodowe na lata.