• Przekazywanie wiedzy i umiejętności projektowania systemów w pełni zautomatyzowanych studentom LAW.
• Wskazanie możliwości badawczych oraz rozwijanie zainteresowań studentów LAW.
• Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i naukowych pracowników LAW, będących na stanowiskach dydaktycznych oraz naukowo-dydaktycznych.
Charakterystyka laboratorium
W laboratorium automatyki realizowane są prace dydaktyczne z zakresu implementacji i praktycznej weryfikacji algorytmów doświadczalnego modelowania (identyfikacji) systemów w pełni zautomatyzowanych oraz metod sterowania systemami dynamicznymi. Pracowania wyposażona jest w trzy niezależne stanowiska szybkiego prototypowania, z których każde składa się z komputera nadrzędnego połączonego z rzeczywistym obiektem dynamicznym pozwalając na obsługę sygnałów i realizację procesu sterowania w czasie rzeczywistym. Szybkie prototypowanie odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania SIMATIC Controller – PLC. Obiekty dynamiczne dostępne w laboratorium to: manipulator PMxR (o jednym i dwóch stopniach swobody), uniwersalna makieta ze sterownikami PLC z 24 szablonami instalacji przemysłowych.
Stanowiska dydaktyczne znajdujące się w laboratorium, pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z technika programowania elementów regulacji automatycznych. Dostępne w laboratorium stanowiska komputerowe umożliwiają współpracę z obiektami BSP z wykorzystaniem narzędzi szybkiego prototypowania Matlab/Simulink oraz przygotowanie własnego oprogramowania w środowisku Scilab. Drugi nurt realizowanych prac związany jest z przetwarzaniem obrazu i systemami wizyjnymi pod kątem praktycznych aplikacji w robotyce, między innymi do celów lokalizacji statków powietrznych UAV.
Studenci mogą w nim uruchamiać projekty wymagające podstawowego zaplecza sprzętowego oraz prowadzić prace rozwojowe w obszarze robotyki (głównie mobilnej, oraz BSP). W laboratorium automatyki prowadzone są zajęcia dydaktyczne i prace inżynierskie z zakresu projektowania i programowania systemów sterowania obiektów BSP, integracji ich z systemami komunikacji, integracji układów sterowania z elementami pomiarowymi i wykonawczymi.
Zakres działania
• Prowadzenie zajęć dydaktycznych przewidzianych w programach kształcenia studentów LAW oraz słuchaczy kursów doskonalących, dotyczy to przedmiotów między innymi takich, jak: podstawy automatyki, systemy sterowania BSP, sieci inteligenta w BSP, Urządzenia elektryczne i automatyka.
• Prowadzenie działań związanych z realizacją prac magisterskich i inżynierskich przez studentów LAW.
• Prowadzenie prac związanych z działalnością Studenckich Kół Naukowych LAW.
Wyposażenie
Wyposażenie laboratorium stanową stanowiska programowania sterowników PLC (Siemens S7-1500) (zdjęcie nr1),
Stanowiska komputerowe z oprogramowaniem Matlab/Simulink.
Wyposażenie laboratorium stanowi także doskonałą bazę do prowadzenia badań w pracach naukowych oraz do prezentacji praktycznych wyników prac badawczych z szeroko pojętego zakresu sterowania obiektów UAV.
https://studiadualne.law.mil.pl/index.php/pl/laboratoria-kaiss/1272-lab-1#sigProIda238cd0573