Uroczysta Akademia z okazji wręczenia indeksów studentom za uczestnictwo w projekcie ze środków z Unii Europejskiej „Przygotowanie studentów specjalności inżynieria lotnicza i awionika do podjęcia pierwszej pracy w branży lotniczej”. Studia Dualne w Lotniczej Akademii Wojskowej.

 

W Bibliotece Głównej LAW 16.02.2022 r. Rektor - Komendant gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur w asyście Prorektorów Pani dr Małgorzaty Kirschenstein oraz Pana płk. dr. inż. Andrzeja Truskowskiego i Kierownika projektu Pana płk. rez. dr. inż. Adama Ruraka podczas uroczystej akademii wręczyli studentom indeksy na studia II stopnia w Wydziale Lotnictwa na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka w specjalności eksploatacja statków powietrznych za uczestnictwo w projekcie unijnym nadzorowanym przez NCBiR prowadzonym w LAW oraz w Zakładach Lotniczych Mielec i Świdnik.

W trakcie akademii wykład nt.: „Czynnik ludzki w służbie inżynieryjno – lotniczej” wygłosił dr hab. Janusz Ślusarski, prof. LAW.

Uroczystość przygotował i prowadził Kierownik Projektu płk rez. dr inż. Adam Rurak. W uroczystej akademii uczestniczył płk pil. Grzegorz Weltrowski, dowódca Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego, Dziekan Wydziału Lotnictwa dr inż. Witold Sarnowski, Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Lotniczego ppłk dr inż. Krzysztof Ogonowski, Pani Kwestor mgr Maria Trusiewicz  oraz  studenci, nauczyciele akademiccy i kadra zabezpieczająca realizację projektu.

Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego prowadzi wysokospecjalistyczne praktyki w Ośrodku PART 145.  Praktyki w ACSL prawie nieprzerwanie (tylko z niewielkimi przerwami związanymi z sytuacją epidemiologiczną) są prowadzone do chwili obecnej od kwietnia 2020 roku, w małych grupach do 5 osób zmienianych co tydzień (3 grupy). Programy staży i praktyk zakładają:

  • podniesienie kompetencji w zakresie posługiwania się narzędziami projektowymi,
  • wykonywania remontu statków powietrznych,
  • pozyskania wiedzy ogólnej i specjalistycznej w zakresie bezpiecznego użytkowania i obsługi statku powietrznego.

Pilotażowy projekt realizowany jest ze środków unijnych z programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”, szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, działanie: kompetencje w szkolnictwie wyższym.

Przedmiotem projektu jest: przygotowanie  studentów w specjalnościach: inżynieria lotnicza i awionika do podjęcia pierwszej pracy w przemyśle lotniczym.

Celem projektu jest dostosowanie programu kształcenia dla studentów w w/w specjalności do potrzeb rynku pracy w tym poprzez zwiększenie ilości staży w zakładach lotniczych posiadających certyfikat PART 145.

W czasie studiów, w każdym roku studenci realizują: zajęcia w uczelni w miesiącach październik - styczeń (semestr zimowy) oraz marzec – czerwiec  (semestr letni), 3 miesiące wysokospecjalistyczne staże w zakładach lotniczych PZL Mielec i Świdnik oraz wysokospecjalistyczne praktyki w ACSL, miesiąc urlopu w roku akademickim.

Na dzień 16.02.2022 r. studenci mają udokumentowane wysokospecjalistyczne praktyki: około 12 miesięcy oraz około 4,5 miesiąca wysokospecjalistyczne staże.

Do końca realizacji projektu uzyskają co najmniej 2 lata doświadczenia przy bezpośredniej obsłudze statków powietrznych, co da im możliwość wnioskowania o licencję mechanika lotniczego (B 1.2 lub B1.4 – technik mechanik lotniczy, lub B2L – technik awionik).

Po spotkaniu odbyła się wymiana doświadczeń i spostrzeżeń przy kawie.

Komentarz: płk rez. dr inż. Adam Rurak