logo100 ver2

KOŁO NAUKOWE AWIONIKÓW

Opiekun Koła: płk rez. dr inż. Andrzej RYPULAK
Prezes Koła: Marek LACKI

Koło Naukowe Awiników (KNAwi, ang. UAVio) powstało w 2013 roku na Wydziale Lotnictwa przy Katedrze Awioniki i Systemów Sterowania.

Główne cele działalności koła to:

  • zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu awioniki oraz bezzałogowych statków powietrznych poprzez realizację projektów naukowych,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych, kultury technicznej oraz etyki zawodowej poprzez współpracę ze służbami ratowniczymi, takimi jak straż pożarna oraz przemysłem lotniczym i kosmicznym,
  • osiąganie postępów w kształceniu poprzez prowadzenie programu doszkalającego z zakresu mechaniki lotniczej i awioniki.

     W ramach swojej działalności KNAwi zajmuje się problematyką związaną z urządzeniami elektronicznymi montowanymi na pokładach bezzałogowych statków powietrznych oraz systemami naziemnymi, które z nimi współpracują. Koło dysponuje pracownią wyposażoną w niezbędne materiały i narzędzia oraz drukarkę 3D.

stanowisko dniotwarte

 Na zdjęciu: stanowisko Koła Naukowego Awioników podczas dni otwartych Uczelni

wio firstpage resample     Samoloty bezzałogowe znajdują się obecnie na wyposażeniu prawie wszystkich armii świata, w tym również polskiej. Wydawałoby się, że jest to wynalazek XXI wieku. Warto jednak, z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, przypomnieć, że już prawie 100 lat temu, polski inżynier Józef Pronowski opracował wizję przyszłych dronów. W 1927 roku na łamach miesięcznika „Wynalazki i odkrycia”, w artykule „Telewizja i telekinezja w przyszłej wojnie”, inżynier Pronowski przedstawił koncepcję bezzałogowych samolotów sterowanych drogą radiową. Taki „radjo-samolot” miał być wyposażony w „elektroniczne oczy”, które przekazują operatorowi na ziemi obraz wszystkiego, co znajduje się w ich polu widzenia.

rycina bezzałogowiec forweb

      Na rycinie zamieszczonej w artykule, widzimy operatora siedzącego przy konsoli sterującej i mającego przed sobą zestaw sześciu monitorów pobierających obraz z czterech stron świata oraz z góry i dołu, poprzez kamery umieszczone na dronie. Autor artykułu przewidywał, że bezzałogowe samoloty, pojedynczo, i w eskadrach, będą nadawały się do wykonywania każdej operacji wojskowej. Pisał: „Przypuśćmy teraz, co łatwo przewidzieć – że nieprzyjaciel ma takie same maszyny lotnicze, wówczas bitwa zamieni się niejako w grę szachową, w której walczyć i ginąć będą jedynie maszyny, lecz tem nie mniej z punktu widzenia wojskowego te same wyniki zostaną osiągnięte.” 

     Podkreślić należy, że autor widział zastosowanie bezzałogowych samolotów nie tylko do celów militarnych. Samoloty tego rodzaju mogłyby być również, według niego, wykorzystywane do przewożenia poczty lotniczej, a lot kontrolowany przez operatora urzędu pocztowego. Idea inżyniera Pronowskiego przedstawiona 91 lat temu została zrealizowana w dzisiejszych czasach.

     Wpisując się w tradycje polskiej, lotniczej myśli technicznej Koło Naukowe Awioników pracuje obecnie nad projektem naukowym „KNAwing”. Celem projektu jest przygotowanie bezzałogowego samolotu latającego na dystansie powyżej 5 km. KNAwi podjęło również współpracę z Zarządem Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. W jej ramach jest opracowywany bezzałogowy statek powietrzny mający służyć do akcji ratunkowych oraz gaśniczych.

     W roku 2017 przedstawiciele Koła Naukowego Awioników wzięli udział w studenckich zawodach bezzałogowych statków powietrznych organizowanych w Patuxent River, w Stanach Zjednoczonych.

team usa resample

 Na zawodach tych, drużyna KNAwi zostala wyróżniona specjalną nagrodą pieniężną za ponadprzeciętny lot autonomiczny bezzałogowego statku powietrznego "Bielik".

dron bielik

Dron "Bielik"

     W 2017 roku również, Koło zajęło 2. miejsce w Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatach Lotniczych Bezmiechowa 2017.

Natomiast w roku 2016 drużyny, w których skład wchodzili przedstawiciele Koła Naukowego Awioników, zwyciężyły:

  • w ogólnopolskich zawodach "Droniada 2016", gdzie zespołowi WSOSP-ALS przyznano Nagrodę Honorową Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Nagrodę Pieniężną Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 tys. zł.

droniada2016 resampleNa zdjęciu: zespół WSOSP-ALS, konkurs dla zespołów uczelni wyższych DRONIADA 2016

  • w Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatach Lotniczych Bezmiechowa 2016, w kategorii wielowirnikowców.

Odwiedź nas na facebooku: KoloNaukoweAwionikow

 

Opracował: Mariusz Tchorzewski
Zdjęcia: archiwum internetowe, zasoby KNAwi.