logo100 ver2
SZYBOWCOWE KOŁO NAUKOWE
Opiekun: ppłk rez. mgr Andrzej JAWORSKI

Prezes: pchor. Łukasz SOKOŁOWSKI

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najważniejsze cele Szybowcowego Koła Naukowego  to:

  • rozwijanie zainteresowań w dziedzinie szybownictwa sportowego,
  • pogłębiania kwalifikacji technicznych oraz pilotażowych,
  • udział w zawodach sportowych,
  • organizowanie seminariów naukowych.

2018 jest rokiem stulecia odzyskania niepodległości Polski i utworzenia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Jednak sama myśl lotnicza w Polsce sięga XVII wieku i czasów króla Rzeczpospolitej Władysława IV….. Nie miejsce tutaj na wykład historyczny, choć ciekawy i kiedyś do tego wrócimy.

lotnia tańskiegoPierwsze udane loty szybowcowe na terenie Polski przeprowadził w czerwcu 1896 roku Czesław Tański. Artysta malarz, którego życiową pasją była awiacja. Tański na własnej konstrukcji, którą nazwał „Lotnią”, w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego, dokonał kilku udanych skoków długości 20-40 metrów. Były to pierwsze na świecie udane wzloty z płaskiego terenu.
„Lotnia” Tańskiego została zaprezentowana na pierwszej w Polsce wystawie awiacji, jaka odbyła się 4 grudnia 1909 roku w sali Stowarzyszenia Techników w Warszawie. Przekazana następnie przez konstruktora do Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Obecnie rekonstrukcję „Lotni” można obejrzeć w Muzeum Techniki w Warszawie.

preview pws101rekin

 Polski szybowiec wyczynowy PWS-101

W okresie międzywojennym polscy piloci wojskowi nie dawali szans rywalom w szybownictwie. Największym polskim sukcesem w tamtych czasach był wyczyn ówczesnego porucznika Tadeusza Góry. 18 maja 1938 roku wykonał on przelot otwarty na dystansie 577,8 km z Bezmiechowej do Solecznik Małych koło Wilna na polskim szybowcu wyczynowym PWS-101. Za to osiągnięcie, 8 stycznia 1939 roku Tadeusz Góra otrzymał medal Lilienthala. Był pierwszym pilotem szybowcowym w historii odznaczonym tym medalem.


team1 resampleStudenci Uczelni zrzeszeni w Szybowcowym Kole Naukowym kontynuują chlubne tradycje polskiego szybownictwa. Wystarczy przywołać wyniki z ostatnich lat.
W roku 2010 drużyna Koła Szybowcowego  zdobyła III miejsce na świecie podczas ustanawiania rekordu z okazji 100. rocznicy zdobycia przez pierwszą kobietę licencji pilota (reprezentując zarazem nasz Kraj, byliśmy trzecią drużyną, która zaznajomiła z lotnictwem najwięcej kobiet).
2013 - II miejsce - Tomasz Kaczmarczyk - Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej w Częstochowie. W tym: II miejsce w programie znanym oraz III miejsce w programie dowolnym;

2014 - II miejsce w klasyfikacji drużynowej - Tomasz Kaczmarczyk – 17. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited;
2015 - I miejsce - Piotr Ciołko - Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Klub B w Lisich Kątach;
2016 - I miejsce i tytuł Mistrza Polski – pchor. Łukasz Sokołowski – Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie Klub B w Lesznie.

lukasz sokolowski resampleZespół Koła Szybowcowego od 2010 roku, tak drużynowo jak i indywidualnie, zdobywa tytuły Mistrza lub Wicemistrza Polski podczas Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania.

 

 

Szczegóły naszym blogu: sukcesy SKN

Również rok 2017 był udany pod względem osiągnięć:

foto mk I miejsce drużynowo i tytuł Mistrzów Polski na XI Akademickich Mistrzostwach Polski na Celność Lądowania, organizowanych przez Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej (lotnisko Przylep, znajdujące się 6 km NW od centrum miasta Zielona Góra)

  1. I miejsce indywidualnie i tytuł Mistrza Polski – pchor. Łukasz Sokołowski – XI Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania
  2. III miejsce indywidualnie – pchor. Małgorzata Krzyżanek – XI Akademickie Mistrzostwa Polski na Celność Lądowania.

 

Odwiedź nas na blogu: Szybowcowe Koło Naukowe

fotografie: archiwum internetowe, Piotr Ciołko, materiały SKN