Naukowe Koło Historii Lotnictwa
Opiekun Koła:
dr Marcin Paluch (Zakład Historii i Wychowania Patriotycznego)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prezes: st. kpr. pchor. Maksymilian Motyczyński
Wiceprezes: szer. pchor. Elwira Zakrzewska
Sekretarz: st. szer. pchor. Michał Buszta e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualności Naukowego Koła Historii Lotnictwa
Podchorążowie Naukowego Koła Historii Lotnictwa na konferencji w Białymstoku
W dniach 17-18 listopada 2017 r., grupa podchorążych z Naukowego Koła Historii Lotnictwa WSOSP uczestniczyła XV Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości. W salach Uniwersytetu w Białymstoku magistranci i doktoranci z całej Polski zaprezentowali cała zakres tematów naukowych od starożytności do współczesności, bliskich każdemu badaczowi historii wojen, wojskowości i sztuki wojennej.
Za sprawą organizatorów sympozjum można był zwiedzić Muzeum Wojska i Muzeum Stowarzyszenia „Grupy Wschód” w Białymstoku. W swoich panelach tematycznych, podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w osobach st. szer. pchor. Maksymilian Motyczyński oraz szer. pchor. Michał Buszta i szer. pchor. Paweł Kaczmarski zaprezentowali problematykę dotyczącą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości logistyki wojskowej oraz tajników skuteczności bojowej polskiej, XVII-wiecznej „skrzydlatej” jazdy. Multimedialny pokazy studentów WSOSP wzbudziły duże zainteresowanie wśród słuchaczy, czego efektem była dyskusja, która się wywiązała po ich zakończeniu. Należy wskazać, że tego typu konferencje w poważnym stopniu wzbogacają potencjał naukowy każdego ośrodka akademickiego w Polsce. W 2018 r. kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości odbędzie się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie może na niej zabraknąć podchorążych – pasjonatów historii wojskowości z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Podchorążowie Naukowego Koła Historii Lotnictwa na konferencji w Krakowie
W dniach 1-3 marca 2018 r., grupa podchorążych z Naukowego Koła Historii Lotnictwa WSOSP uczestniczyła VI Krakowskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości. W salach Uniwersytetu Jagiellońskiego st. szer. pchor. Michał Buszta i st. szer. pchor. Karol Nawrocki zaprezentowali referaty zatytułowane: „Wietnam, jądro ciemności amerykańskiej armii” i „Piekło wojny zimowej”, które wzbudziły duże zainteresowanie młodych badaczy historii wojskowości.
Udział członków Koła Naukowego Historii Lotnictwa w II edycji konkursu i konferencji nt. Żołnierzy Wyklętych
W dniu 9 maja 2018 r. grupa studentów wojskowych i cywilnych, członków Koła Naukowego Historii Lotnictwa WSOSP Działającego przy Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, udała się do Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na ogólnopolski konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych oraz na ogólnopolską studencką konferencję naukową Żołnierze Wyklęci – Nieznani Bohaterowie. Opiekunem tego wyjazdu naukowo-edukacyjnego był dr Marcin Paluch. W trudnych zmaganiach intelektualnych, przypominających słynny teleturniej telewizyjny „Wielka Gra”, ścierali się studenci Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Uniwersytetu Szczecińskiego. Dobrze zaprezentowali się podchorążowie „Szkoły Orląt”. W finale konkursu st. szer. pchor. Paweł Kaczmarski zajął III miejsce a szer. pchor. Mateusz Kuzio - V miejsce.
Podobnie jak w roku ubiegłym, podchorążowie oraz studenci cywilni WSOSP zdominowali studencką konferencję naukową. W trzech multimedialnych wystąpieniach pt.: „Pomoc Ojców Bernardynów z Radecznicy na rzecz żołnierzy konspiracji niepodległościowej (1944-1950)” (st. szer. pchor. Paweł Kaczmarski, kpr. pchor. Marcin Telego); „Walka jednostek NKWD i UB-KBW z oddziałami AK-WiN i NSZ-NZW (1944-1950). Wybrane przykłady” (st. szer. pchor. Jan Rzadkiewicz, szer. pchor. Mateusz Kuzio) i „Mjr Marian Bernaciak „Orlik” i mjr Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan” – dwaj zwycięscy dowódcy konspiracji niepodległościowej na Lubelszczyźnie” (p. Elwira Zakrzewska, p. Bartosz Szydłowski) zaprezentowali oni zebranym uczestnikom konferencji oraz podchorążym i kadrze oficerskiej AWL, swoją profesjonalną wiedzę na temat historii niepodległościowej konspiracji zbrojnej, działającej na ziemiach polskich w latach 1944-1963. Z roku na rok studenci „Szkoły Orląt” zajmują coraz lepsze lokaty na konkursie o Żołnierzach Wyklętych. Cała społeczność Naszego ośrodka akademickiego czeka na ich ostateczne zwycięstwo w tym ważnym przedsięwzięciu naukowo-edukacyjnym.
Tekst: dr Marcin PALUCH