24.09.2019 r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się trzecie seminarium naukowe w ramach kampanii analiz środowiska bezpieczeństwa – NUP 2X35. Tematem seminarium było środowisko naturalne i jego wpływ na bezpieczeństwo Polski w perspektywie 2035 roku.

 Na wstępie założenia kampanii NUP 2X35 przypomniał jej organizator i koordynator –dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia SZ płk Jarosław Mokrzycki. Zapoznał on też uczestników seminarium z jego celami i programem. Natomiast gospodarz tego przedsięwzięcia – dziekan Wydziału Nauk o Ziemi UMK prof. dr hab. Marek Kejna powitał wszystkich zebranych i przedstawił krótką informację o pracach wydziału, w tym aspektach ostatniej współpracy z wojskiem. Następnie mjr Radosław Zieliński z CDiS SZ omówił wnioski NATO wynikające ze Strategic Foresight Analysis (SFA) dotyczące trendów w obszarze środowiska naturalnego.

Wśród wykładów wygłoszonych przez ludzi nauki parających się tą dyscypliną wiedzy, prym wiodły zagadnienia dotyczące przyszłych zmian klimatu globalnego (prof. dr hab. Rajmund Przybylak – UMK), zmian klimatu w Polsce (prof. dr hab. Joanna Wibig – Uniwersytet Łódzki) oraz ekstremalnych zjawisk pogodowych (prof. dr hab. Zbigniew Ustrnul – UJ oraz IMGW). Z kolei prof. dr hab. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił zjawisko przepływu energii w ekosystemach lądowych w kontekście zmian klimatycznych. Natomiast o strategicznym znaczeniu zasobów wody mówiła w swoim wykładzie dr Barbara Wojtasik z Uniwersytetu Gdańskiego. Bardzo interesująca była prelekcja prof. dr hab. Danieli Szymańskiej z UMK, która w zajmujący sposób przedstawiła współczesne problemy oraz prognozy urbanistyczne, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju obszarów miejskich w kontekście obronności.
Lotniczą Akademię Wojskową reprezentowali: dr Małgorzata Kirschenstein oraz mjr Robert Ambroziak.

Źródło: https://cdissz.wp.mil.pl