Laboratorium naukowo-dydaktyczne przeznaczone do badań i analiz związanych z wykorzystaniem nawigacyjnych systemów satelitarnych w lotnictwie. Bazuje na odbiornikach umożliwiających określanie pozycji za pomocą nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS i GLONASS. W laboratorium zainstalowane są odbiorniki nawigacyjnych systemów satelitarnych, popularnych firm, takich jak Garmin, KLN, Trimble, czyli takie jakie wykorzystywane są na statkach powietrznych.

Laboratorium nawigacji satelitarnej GNSS jest przeznaczone do prowadzenia permanentnych badań i analiz mających na celu wyznaczanie parametrów nawigacyjnych charakteryzujących jakość pozycjonowania GNSS, w szczególności pozycjonowania z wykorzystaniem systemu EGNOS w warunkach lokalnych.

Prowadzenie badań z zakresu generowania sygnałów GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems), analiz scenariuszy nawigacyjnych w warunkach dynamicznych, podatności nawigacyjnych odbiorników satelitarnych na tzw. jamming i spoofing, czułości odbiorników satelitarnego pozycjonowania, wyznaczania czasu TTFF (ang. Time To First Fix) odbiorników satelitarnego pozycjonowania, programowania algorytmów i aplikacji w urządzeniach nawigacyjnych i teletransmisyjnych.

Laboratorium Meteorologii Lotniczej ma za zadanie umożliwienie pracownikom Instytutu Nawigacji oraz dyplomantom na kierunku „Nawigacja” oraz „Lotnictwo i Kosmonautyka” prowadzenia badań stosowanych z zakresu meteorologii, wykorzystywanej w lotnictwie wojskowym i cywilnym.

  • Przekazywanie studentom LAW wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu Systemów Informacji Geograficznej, Rozpoznania Obrazowego oraz Teledetekcji Satelitarnej.
  • Wskazanie możliwości badawczych oraz rozwijanie zainteresowań studentów LAW.
  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i naukowych pracowników LAW, będących na stanowiskach dydaktycznych oraz naukowo-dydaktycznych.

Pracownia systemu wymiany depesz Służb Ruchu Lotniczego MIL-AMHS-PL składa się z 8 terminali CADAS ATS i jest przeznaczona do prowadzenia ćwiczeń ze studentami wojskowymi i cywilnymi a także uczestnikami kursów z zakresu zarządzania przestrzenią powietrzną oraz jej wykorzystania a także planowania lotów.