Prowadzenie badań z zakresu generowania sygnałów GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems), analiz scenariuszy nawigacyjnych w warunkach dynamicznych, podatności nawigacyjnych odbiorników satelitarnych na tzw. jamming i spoofing, czułości odbiorników satelitarnego pozycjonowania, wyznaczania czasu TTFF (ang. Time To First Fix) odbiorników satelitarnego pozycjonowania, programowania algorytmów i aplikacji w urządzeniach nawigacyjnych i teletransmisyjnych.


Przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych studentom LAW. Wskazanie możliwości badawczych oraz rozwijanie zainteresowań studentów LAW.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i naukowych pracowników LAW, będących na stanowiskach dydaktycznych oraz naukowo-dydaktycznych.


Charakterystyka laboratorium

Prowadzenie badań dotyczących bezpieczeństwa w procesie nawigacji, testowania czułości i określania parametrów nawigacyjnych odbiorników satelitarnego pozycjonowania, generowanie w symulatorze sygnałów systemów stadiometrycznych GNSS takich jak: GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo/EGNOS w celu oceny jakości sygnałów, podatności odbiorników nawigacyjnych na próby zakłócenia typu jamming, spoofing i procedur w razie utraty sygnałów radionawigacyjnych, wyznaczania położenia odbiorników nawigacyjnych i projektowania scenariuszy nawigacyjnych. Badania realizowane są na urządzeniach pokładowych statków powietrznych przy użyciu generatora sygnałów w powtarzalnych, laboratoryjnych warunkach. Prowadzone badania w laboratorium dotyczą także określania czasu TTFF urządzeń nawigacyjnych (ang. Time to First Fix), generowania zniekształconych depesz nawigacyjnych systemów typu GPS i testowania czułości komponentów elektronicznych oraz programowalnych urządzeń nawigacyjnych GNSS w procesie nawigacji statków powietrznych.


Zakres działania

Prowadzenie zajęć dydaktycznych przewidzianych w programach kształcenia studentów WSOSP, dotyczy to przedmiotów między innymi takich, jak: systemy satelitarne w nawigacji oraz systemy teletransmisji danych, języki programowania
Prowadzenie badań związanych z realizacją prac dyplomowych studentów LAW.
Prowadzenie badań związanych z działalnością Studenckich Kół Naukowych LAW.
Realizacja projektów i szkoleń dydaktycznych lub naukowych prowadzonych przez pracowników Katedry Nawigacji Lotniczej LAW.
Studenci w ramach zajęć z przedmiotu systemy satelitarne w nawigacji, systemy teletransmisji danych realizują różne zadania i scenariusze nawigacyjne w symulatorze. W oparciu o przedmiot języki programowania studenci programują urządzenia nawigacyjne i dane nawigacyjne wykorzystując środowisko Matlab oraz Python.
Realizacja projektów i szkoleń dydaktycznych lub naukowych prowadzonych przez pracowników Katedry Nawigacji Lotniczej LAW.
Piloci wojskowi i cywilni tworzą prace inżynierskie i magisterskie w języku polskim oraz w języku obcym w oparciu o urządzenia laboratorium.


Wyposażenie

Symulator Spirent 6300M (wersja rozszerzona)
Generator sygnałów Spirent składający się z dwóch modułów zsynchronizowanych czasowo.
Oprogramowanie symulatora Spirent
Odbiorniki nawigacyjne (w tym jednoczęstotliwościowe i dwuczęstotliwościowe odbiorniki GNSS)
Stanowisko laboratoryjne do programowania, konfiguracji i realizacji wybranego scenariusza nawigacyjnego
Stanowisko warsztatowe
Instrukcje techniczne