System monitorowania ruchu statków powietrznych i pojazdów użytkowanych przez służby porządku publicznego z wykorzystaniem GNSS

Autorzy: Janusz ĆWIKLAK, Henryk JAFERNIK, Jarosław KOZUBA, Cezary KOLAK

Dęblin 2012

ISBN: 978-83-910495-1-8

 

in system monitorowania

Na progu XXI wieku transport lotniczy stał się jednym z najbardziej rozwijających się środków transportu. W wielu krajach prowadzone są testy lotnicze automatycznego systemu nadzorowania ADS-B (ang. Automatic Dependent Surveillance-Broadcast).
Pokładowy odbiornik GPS jest wykorzystywany jako podstawowe źródło informacji o pozycji i czasie w tym systemie. Sieć ADS-B została utworzona i testowana w Europie Północnej w ramach projektu NEAN (ang. Northern European ADS-B Network). Zgodnie z planami krajów objętych siecią ADS-B, system ten w niedalekiej przyszłości częściowo zastąpi tradycyjny radar w kontroli ruchu lotniczego. Istotnym elemenetem w tego typu systemach jest Globalny System Nawigacyjny – GNSS (ang. Global Navigation Satellite system).
Ponadto rozwój lotnictwa sprzyja zastosowaniu statków powietrznych w innych dziedzinach życia społecznego związanych miedzy innymi z bezpieczeństwem państwa. Przykładem takiego zastosowania jest lotnictwo służb porządku publicznego. Specyfika zadań tego lotnictwa to wykonywanie większości lotów na malej wysokości, co obecnie skutkuje brakiem możliwości śledzenia takiego lotu….
Celem systemu jest monitorowanie zdarzeń, koordynacja działań służb (policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego i innych) oraz śledzenie na mapie w czasie rzeczywistym pojazdów, samolotów oraz innych mobilnych obiektów. System umożliwia także komunikację miedzy nimi za pomocą wiadomości tekstowych….